Yeni Gezi kamerası: Polis 'yok' dedi avukatlar fotoğrafını çekti!

Yeni Gezi kamerası: Polis 'yok' dedi avukatlar fotoğrafını çekti!
Yeni Gezi kamerası: Polis 'yok' dedi avukatlar fotoğrafını çekti!
Antalya'daki Gezi olayları sırasında 29 yaşındaki Mustafa Düştegör'ün polisler tarafından dövüldüğü iddiası için sokaktaki MOBESE kamerası kayıtlarını isteyen savcılığa, Emniyet, "Olay yerinde MOBESE kamerası yok" yanıtı verdi. Bunun üzerine avukatlar, kameranın fotoğraflarını çekip Savcılığa sundu.

Başta Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesi olayı olmak üzere Gezi eylemleri ile ardı ardına yaşanan MOBESE skandallarına bir yenisi de Antalya'da eklendi.
3 Haziran gece yarısı, Gezi eylemleri sırasında Mustafa Düştegör'ü Kaleiçi'nin ara sokaklarından birinde sopa ve coplarla dövdükleri ileri sürülen polisler hakkında 'işkence' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Olayda yaralanan Düştegör adına avukat Hakan Evcin tarafından yapılan suç duyurusunda, Cumhuriyet Meydanı'ndaki pasif oturma eylemine katılan Mustafa Düştegör'ün polisin müdahalesi üzerine Kaleiçi yönüne koştuğu, burada 40 kişilik sivil ve resmi kıyafetli polis grubunun saldırısına uğradığı ileri sürüldü. 

Ali İsmail'in ölüm görüntülerinde üç takipsizlik


Suç duyurusunda, yaklaşık 40 polis hakkında kamu davası açılması ve derhal tutuklanmaları istendi. Düştegör'ün yerde sürüklenirken ve coplanırken bölgedeki bazı güvenlik kameralarından elde edilen görüntüleri, delil olarak savcılığa sunuldu. Savcılık ayrıca Emniyet Müdürlüğü'nden olay yerine ait MOBESE kayıtlarını istedi. Emniyetten verilen yanıtta ise "Olay yerinde MOBESE kamerası bulunmamaktadır" denildi. Bunun üzerine avukatlar, olay yerinde bulunan MOBESE kamerasının fotoğrafını çekip, Savcılığa verdi. 
Avukat Hakan Evcin, savcılığa verdiği fotoğraflarda olay yerindeki kameranın açık seçik görüldüğünü belirterek, "Olay sırasında yaklaşık 40 civarında amir, memur var. 7 polis memurunu tespit edebilmişler. Savcılığa 'Olay yerinde kameramız yok' dediler. Ancak biz olay yerindeki, o sokakta bulunan kameranın fotoğraflarını sunduk. Kamera tam olay yerini gösteriyor. Yani sokağın başı net bir şekilde görüş alanı içinde. Şimdi Savcılığın Emniyete yazı yazmasını ve Emniyetin ne cevap vereceğini bekliyoruz" diye konuştu. (Teslime TOSUN/DHA)

Ali İsmail'in kare kare dövülme anı

İçişleri Bakanlığı: Ali İsmail olayında delil karartılmadı


  http://www.radikal.com.tr/116422111642214

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MOBESE'lerin Farklı Skandalları(!). - Clear

  Ben başka bir konudan bahsetmek istiyorum.Hatırlarmısınız bilmem,çok değil daha evveli sene,emniyet teşkilatının ve güvenlik kuruluşlarının belirli yerlere koydukları bu kameralar,bir çok YAŞAM TARZI dokunulmazları(!) tarafından yerden yere vurulmuş ve Türkiye'nin gündemine oturmuştu.Neymiş efendim "kişilerin gizliliğine ve özeline müdahele ve tecavüz" demek oluyormuş,güvenlik görevlileri "kişilerin yaşam tarzını röntgenleyip gerekirse şantaj ve baskı" yaparmış,falan da filan...Özellikle de "kutsal(!) yaşam tarzı sahibi" yaz tatilini sahillerde geçiren kesim tarafından bu tantanalar ayyuka çıkartılıyordu.Örnek gösterdiğiniz ülkelerde de var,bunlar güvenliğin gizli ihlallerini tesbit etmek için konuluyor,denmesine rağmen dediğim dedikçilikten vazgeçilmiyordu.Eee,ne oldu şimdi? Konu "MOBESE'lerin faydaları" mı oluverdi? Eğer orada o MOBESE olmasaydı,bu iddiaların manası olurmuydu? İşte düşünmeden eleştirmek böyle bir şeydir,gün gelir "tukaka" dediğinden,medet umar hale gelirsin.Şimdi birileri "ne alaka?" diyebilir ama kusura bakmasınlar,ben "balık hafızalı" değilim.

  Hadi sevgili emniyet! - xterso

  Şimdi sizden beklenen gerçeği yalanınıza uydurmaktır. Derhal gidip o kamerayı oradan sökünüz ve mahkemeye "orada hiç kamera olmadı ki!" şeklinde bir yazı daha yazmanızdır. Siz bu tür yalanlara, hilelere alışıksınız nasıl olsa. Tarih T.C. Emniyet(!) teşkilatı kadar yalan, dolan seven, hile yapan, delil saklayan ya da yaratan, içindeki katilleri, yozlaşmışları koruyan kollayan bir başka teşkilat görmemiştir, göremez.

  keser döner sap döner - serdar ergin

  zamanında kimileri de ''28 şubat bin yıl sürecek'' diye sonsuz bir özgüvenle ortalıklarda dolaşıyordu ama şu anda nerede olduklarını hepimiz biliyoruz. Bugün muktedir olarak hak hukuk tanımadan istediği gibi at oynatanlar da bir gün elbet demir parmaklıklarla tanışacaklardır.

  Kanuna uymak - İsimsizlerden

  Orada kamera olmadığını belirten yazı mutlaka savcıların ve avukatların elindedir. Yapılması gereken bilerek yalan beyanda bulunan görevli hakkında dava açılmasıdır. Yoksa geri kalan hukuki süreç her zaman bilindiği gibi işleyecek. Kişiler isteklerine göre değil kanuna göre hareket etmek zorunda olduklarını öğrenmek zorunda.