Yeni Hasankeyf'in ilk etabı tamamlandı

Yeni Hasankeyf'in ilk etabı tamamlandı
Yeni Hasankeyf'in ilk etabı tamamlandı
TOKİ, Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak Hasankeyf'i Raman Dağı eteklerinde yeniden kuracak. 4 etap şeklinde inşa edilecek yeni Hasankeyf'in ilk etabı tamamlandı.

ANKARA - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak Batman'ın ilçesi Hasankeyf'i Raman Dağı eteklerinde yeniden kuracak.

İdare, 305 hektarlık alana 4 etap şeklinde inşa edilecek yeni Hasankeyf'in ilk etabını tamamladı. Artuklu mimarisinde tasarlanan 7 farklı tipteki 58 konut, Hasankeyflilerin beğenisine sunuldu.

Talep doğrultusunda Hasankeyflilerin istediği tarzda konutlar inşa edilecek. TOKİ, Hasankeyf Kaymakamlık konutu ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işinin ihalesini de 28 Ağustos'ta gerçekleştirecek.

GELENEKSEL DOKUYU YANSITAN KENT MERKEZİ
Yeni yerleşim yeri için ayrılan 305 hektarlık alanın tamamı, imar planı kapsamında değerlendirildi. İmar planı hazırlanırken bölgenin tarihi dokusu, yaşam biçimi ve iklim koşulları göz önünde bulunduruldu.

Hasankeyf'in yeni imar planı, geleneksel dokuyu yansıtan bir kent merkezi sunacak. Hasankeyf'in yerleşiminde 4 mahalle öngörüldü. Her birinin merkezinde, eğitim ve sağlık donatıları ile park ve cami bulunacak. Park ve dinlenme alanları, rekreasyon alanları, yürüyüş yolları tasarlandı.

Yeni Hasankeyf'in birinci etabında, yöresel mimaride tasarlanmış 7 farklı tipte 58 örnek konut ile hükümet konağı, belediye hizmet binası, PTT, ilçe emniyet amirliği, 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, cami ve arıtma tesisi inşa edildi.

ARTUKLU MİMARİSİ KULLANILDI
Hasankeyf'in tasarımında bölgenin mimari kültüründe ve mirasında öne çıkan Artuklu dönemi mimarisinden esinlenildi.

Tarihi mirasın egemen öğeleri cephe tasarımında yer aldı. Artuklu mimarisindeki pencere, büyük kemerli kapı, açık koridor ve yerel taş kaplama konut mimarisinin en belirgin özelliğini oluşturdu.

Ayrıca bölgedeki ekonomik ve sosyal yapı, eğitim seviyesi, yaşam biçimi ve iklim koşulları fonksiyonel alanların belirlenmesinde önemli rol oynadı.

HASANKEYF'E MÜZE PROJESİ
TOKİ, Hasankeyf'in zengin tarihi birikimini dikkate alarak yeni yerleşim alanında "kültürel park alanı ve müze projesi" de geliştirdi.

Arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılacak tarihi eserler, bu müzede sergilenecek. Kültür mirası parkı, müze ve turizm meslek yüksekokulu inşaatı devam eden projede, Hasankeyflilerin defin işlemlerini yapabilmeleri için yöresel mimari unsurlar taşıyan mezarlık projesi de üstyapı işi kapsamına alınarak hızlı şekilde tamamlanacak.

Hasankeyf'in sembolü olan tarihi köprüsü ve El-Rızk Camisi'nin yaşatılması amacıyla orijinallerinden esinlenilerek yeni yerleşim yerinde benzer bir cami ve köprü yapılacak.

SOSYAL DONATILAR DA İNŞA EDİLECEK
Yeni Hasankeyf'te yöresel mimaride tasarlanan konutların yanı sıra sosyal donatılar da inşa edilecek. Okuldan hastaneye bir ilçede olması gereken her türlü sosyal donatı yeni Hasankeyf'te yer alacak. 10 yataklı hastane, kütüphane, öğretmen evi, müze, halk eğitim merkezi, stadyum, jandarma komutanlığı, müftülük, tarım, milli eğitim ve özel idare müdürlükleri hizmet binaları, 3 yıldızlı otel, kaymakamlık konutu, küçük sanayi sitesi, ticaret merkezi, 2 cami, polis evi, 3 ilköğretim okulu, lise, kapalı spor salonu ve kreş inşa edilecek.

Yöresel taş, cephe kaplama malzemesi olarak bütün kamu binalarının tasarımında kullanılacak. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114377011437706

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  büyük usta - aharasa

  usta bak al türkiye haritasını önüne, bir de cetvel, çek çizgileri, her şey düpdüzgün olsun, arazi ideal hale gelsin. hesleri, nükleer santralleri, otoyolları, deniz dolgularını, yeni kentleri istediğin gibi yerleştir. yol göstericilerin 16. yüzyılda ütopya devletini betimleyen düşünürler olsun. insanlar mı? boşver onları. düzgünlük adına herşey mübah. gerekirse gazlarsın olur biter. her yer sana %50.

  anlamsız - anna

  Orijinalini korumak yerine onu tahrip edip dokuyu hortlatmaya çalışmak çok saçma. Hasankeyf her şekilde korunmalı, deforme edilmiş bir kopya yalnızca göz boyar. Aslını yaşatmaz. Kültürel ve tarihi bir mirası yıpratmak için neden bu kadar çaba harcıyoruz, aklım almıyor.

  Sömürge kanunu - Ari Zerdüst

  Toki plani ile sömürge sistemi o kutsal topraklarda daimilestirilmek isteniliyor.Proje tamamen devleti kurumlastirma projesidir.Insanlik buna sesiz kalmamali.

  Barok, Lütfen.. - msakirarslan

  Bizim neyimiz eksik? Hasankeyf eskiden hep Barok'tu.

  HASANKEYF DOGASI, YAPISI ve KULTURU ILE KENDISI OLARAK KALMALI - Anidya

  Herseyden once istenilen Hasankeyf'in yerinde kalmasi ve yeniden eski ruhu kaybatmaden canlandirilmasi. Bu ruh kucuk-buyuk detaylarda yasar ve onu bulmak ve bilmek kultur ve derin farkindalik gerektirir. Bu tarih ve kultur dolu yerlesim yeri icindeki soyut degerleri saklayarak baska bir yere tasinamaz. Barajdan vaz gecilemiyecek ise baraj arkasinda biriktirilecek su seviyesine bir limit konur ve derin tarih ve kultur yuklu olan HASANKEYF'in hic bir sekilde su altinda birakilmasina izin verilmez.. Diger bir husus ta bilgi olsun diye soyleyelim. Bu islemin ikinci bir faulu da resimde gosterilen mimarinin, Urarti mimarisiyle hic bir benzerligi olmadigi. Bir defa araziye yerlesim yapisi cok matematiksel yapilmis gibi ve de eski geometrik yapisina hic benzemiyor. Yeni ve rasyonel bir olcuyle secilmis olan yeni araziye eskisinin insani boyutunu ve formunu aksettiremeyen, yani bir insani ve estetik boyutu olmayan bir yerlesim tasarlanmis. Kisacasi, nekadar ikna edilmeye calisilsa da,bu yeni mekanda Icinde Hasakeyf'in barinacagi bir dogal gelisme olamaz ve eski yerlesim boyle rasyonel bir gelisme ile yeniden dogurulamaz. Bu da, maalesef, her nedense, cok defa hatirlanmayan onemli bir uzmanlik konusu ve farkindalik kabiliyetinin goz ardi edildigini gosteriyor.

  tarih katliamcıları - myasin

  yeryüzünde tarihi bir yerin UNESCO'ya girebilmesi için,unesco kriterlerinin 5/10 tutması gerekir. ve dünyada sadece hasankeyf 9/10 tutuyor.20000 yıllık bir tarih, 60 yıllık bir baraja kurban ediliyor.bu nasıl uluslararası bir rantsa bir türlü UNESCO'ya alınmıyor.