'Yeni havaalanı şart'

Atatürk Havalimanı'na daha fazla yoğunluk yüklemenin sakıncalar doğuracağını savunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni inşa edilecek havalimanını İstanbul'un Avrupa yakasında düşündüklerini söyledi.

İSTANBUL - Atatürk Havalimanı'na daha fazla yoğunluk yüklemenin sakıncalar doğuracağını savunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni inşa edilecek havalimanını İstanbul'un Avrupa yakasında düşündüklerini söyledi. Yeni havalimanının Büyükçekmece-Çorlu hattında düşünüldüğü, Sirkeci-Halkalı banliyö hattının da uzatılarak bu havalimanına bağlanmasının planlandığı öğrenildi.
'Atatürk yetmiyor'
Yıldırım, Eskişehir gezisinde soruları şöyle yanıtladı: "İstanbul'un artan havayolu trafiği nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi dolmaya başladı. Bu yüzden yeni bir havalimanı planladık. Atatürk Havalimanı'nın yıllık 20 milyonluk kapasitesi var. Şu anda 10 milyonunun kullanıldığı doğrudur. Ama terminalle iş bitmiyor. Pist, apron ve taksi yolu lazım. Onlarda şu anda yüzde 110, 120 kapasiteyle çalışıyoruz. Uçağı indirecek pistiniz yeterli değilse, park edecek alınınız yoksa, terminal kapasitesinin fazla olmasının bir anlamı var mı? Atatürk Havalimanı'na emniyetli şekilde iniş ve kalkış için müsaade edilen uçak sayısı 30. Gerçekleşen trafik zaman zaman 48'i buluyor. Bunun daha fazla zorlanması, sakınca yaratır. Avrupa yakasına yeni bir havaalanı zaruret gibi görünüyor. Bu şu anlama gelmez: Atatürk Havalimanı aynı yoğunlukta çalışmaya devam edecek. Bu ilave, potansiyeli karşılayamadığımız talepler için yapılan ilavedir. Keşke Sabiha Gökçen ile Atatürk havameydanları arasında kesintisiz toplu taşıma sistemi olsa. Başlangıçta bu planlanmış olsaydı, bir müddet daha idare edebilirdik. Ama İstanbul trafiği malum."
Topbaş: Çorlu'ya banliyö
Çorlu Havaalanı'nı İstanbul'a iletili hale getirmeyi düşündüklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a banliyönün Çorlu'ya kadar uzanması gerektiği ifadesinde bulunmuştum. Kendileri de bunu olumlu karşıladılar ve bir çalışma yapacaklar. Böylece Çorlu ile Kocaeli arasında ciddi bir banliyö hattı oluşmuş olacak" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7488457488450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.