Yeni iddianame öncesi tekrarlanan sorgular

Yeni iddianame öncesi tekrarlanan sorgular
Yeni iddianame öncesi tekrarlanan sorgular

Ankara?daki evinden polislerin aldığı Mustafa Balbay, İstanbul?daki Beşiktaş Adliyesi?nde Ergenekon savcılarınca ikinci kez sorgulandı. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER / AA

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasında daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile www.toplumsalhaber adlı haber sitesinin sahibi Neriman Aydın ek ifadesi alınmak üzere polis tarafından Ankara’dan alınarak İstanbul’a getirildi.
Mustafa Balbay ile Neriman Aydın Ergenekon soruşturmasının 6. dalgası olan 1 Temmuz 2008’de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte gözaltına alınmıştı.
Balbay’ın askerle ilişkilerinin sorgulandığı belirtilirken, Neriman Aydın’a genç askerlerin sivillerle bir araya geldiği ‘Karargâhevleri toplantıları’yla ilgili sorular yöneltilmişti. Her iki zanlı da savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı.
Neriman Aydın ve Kemal Aydın ile toplantı yaptıkları öne sürülen bir askeri öğrenci ve dört görevdeki subay ise tutuklanmışlardı. Ergenekon soruşturma kapsamında ikinci iddianamenin açıklanması beklenirken, Mustafa Balbay ve Neriman Aydın dün Ankara’daki evlerinden polis nezaretinde alınarak Türk Hava Yolları’nn tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirildi. Mustafa Balbay’ın avukatı Akın Atalay, müvekkilinin zorla getirme kararı ile çağrıldığını belirterek, bu durumun bir gözaltı olmadığını savundu. Balbay’ın ifade için davet edilmediğini söyleyen Atalay, polis nezaretinde götürülerek doğrudan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın huzuruna çıkarılacağını ifade etti. 

‘Kanunsuzluktur’
Öte yandan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı avukat Hasan Basri Özbey de bir açıklama yaparak, Ergenekon savcılarının kanun dışı uygulamalarda bulunduğu söyledi. Özbey, “Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın gözaltına alınması kanunsuzluktur. Balbay’ı çağırıp ifadesine başvurmak varken hukuk dışı bir yöntem uygulanarak evinde gözaltına alınıyor. Bu bir hukuk devletine yakışmıyor” dedi. (Radikal)