Yeni Medeni Kanun için 'temel' uzlaşma

İktidar ile muhalefet, yeni Medeni Kanun'un yeni yılda yürürlüğe girmesi için uzlaştı. 1030 maddeden oluşan tasarı, hızla geçirilmesi amacıyla 'temel yasa' kapsamında görüşülecek.

ANKARA - İktidar ile muhalefet, yeni Medeni Kanun'un yeni yılda yürürlüğe girmesi için uzlaştı. 1030 maddeden oluşan tasarı, hızla geçirilmesi amacıyla 'temel yasa' kapsamında görüşülecek.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün tüm partileri ziyaret ederek, tasarının maddelerinin tek tek görüşülmemesi ve 'temel yasa' kapsamında bölümler halinde ele alınması için destek istedi. Muhalefetin de olumlu yaklaşması üzerine konu Meclis Danışma Kurulu'na taşındı. TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin başkanlığında toplanan Danışma Kurulu'nda tasarının 10 bölüm halinde görüşülmesinde ve görüşmelerin 24 Ekim Çarşamba günü başlamasında anlaşmaya varıldı.
Tasarının tümü üzerinde gruplara 40'ar dakika, bölümlerde ise 20'şer dakikalık, kişisel konuşmalar için ise 10'ar dakikalık süre verilecek. Görüşmeler sırasında çalışma saatleri değişmeyecek.
Yeni Türk Medeni Kanunu tasarısı toplam 1030 madde, Türk Medeni Kanunu' nun Uygulanması Hakkında Kanun tasarısı ise toplam 25 maddeden oluşuyor. Medeni Kanun, evin 'reis'liğini erkekten alırken, evlilikte edinilen malların boşanma halinde ortak paylaşımını da içeriyordu. Ancak kadınların lehine olan bu madde Meclis'te son anda yapılan değişiklikle yasadan çıkartıldı.