Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?

Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?
Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?
Ankara'da istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yerine kimin geleceği tartışılıyor.

RADİKAL-MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın dün milletvekilliği adaylığı için görevinden istifasının ardından gözler Teşkilat'a çevrildi. Ankara kulislerinde MİT'in yeni Müsteşarı'nın kim olacağı tartışılmaya başlandı. Türk bürokrasinin en kilit görevi olan MİT Müsteşarlığı atamalarında, Teşkilatın kurulduğu günlerde genel bir teamül vardı; MİT Müsteşarları muvazzaf subaylar arasından seçilirdi. Ancak bu gelenek, 1992 yılında bozuldu. MİT Müsteşarlığı'na ilk kez bir sivil bürokrat, Dışişleri'nden Büyükelçi Sönmez Köksal atandı. Köksal sonrasında gelen iki Müsteşar ise, MİT kökenlilerden seçildi. Şenkal Atasagun, MİT içinden çıkan ilk Müsteşar oldu. Atasagun'u ise yine Teşkilat içinde yetişmiş Emre Taner izledi.

FİDAN'LA YENİDEN "DIŞARDAN MÜSTEŞAR" DÖNEMİ

Hakan Fidan'ın Mayıs 2010'da MİT Müsteşarlığı görevine atanmasıyla birlikte, Teşkilat'ta son iki Müsteşarın ardından yeniden "dışardan Müsteşar" dönemine dönüldü.
Fidan, AK Parti hükümeti döneminde önce TİKA Başkanlığı, ardından da Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/128857512885753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kimin olacağını değil de - user920115

  apo ile imralı da özerklik anlaşması yapıldı mı onu konuşmak lazım

  OLUR MU OLUR - soseme35

  yanlislikla paralelci bir müstesar atiyorlarmis:) hadi hayirlisi...

  İSİM ÖNEMLİ DEĞİL ÇÜNKÜ.... - user564606

  MİT in başında her zaman Erdoğan oldu. Bütün operasyonları o yönetti.