Yeni müfredat sınıfı geçti

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi koordinatörlüğünde yürütülen 'Eğitim Reformu Girişimi' oluşturduğu komisyonla yeni ilköğretim müfredatını incelemeye aldı.

İSTANBUL - Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi koordinatörlüğünde yürütülen 'Eğitim Reformu Girişimi' oluşturduğu komisyonla yeni ilköğretim müfredatını incelemeye aldı. Hazırlanan rapora göre yeni müfredat düzgün uygulanırsa Türkiye'deki insan modeli değişecek.
Uzmanlara göre pasif yurttaştan aktif yurttaşa geçişi hedefleyen müfredatın başarılı olabilmesi için derslerde kullanılacak araç-gereç artırılmalı, eski modele alışkın öğretmen hizmet içi eğitim almalı ve kalabalık sınıf sorunu çözülmeli.
Eğitim Reformu Girişimi ise 2004 Aralık'ta Orta Doğu Teknik, Hacettepe, Sabancı ve Koç üniversitelerinden profesörleri bir araya getirerek yeni müfredatı incelemeye aldı. İnceleme sonucunda 200 sayfalık bir rapor hazırlandı.
İşte eksikler
Raporda müfredatın eksikleri ve olması gerekenler şöyle anlatılıyor:

 • Yöneticilerin ve denetçilerin hizmet içi eğitim alması gerekli.
 • Aileler de yeni müfredat konusunda bilgilendirilmeli.
 • Programın başarısı araç gereç ve materyal zenginliğine bağlı.
 • Programın uygulanması için sınıf mevcudunun 25-30'a çekilmesi gerekmektedir.
  2004-2005 eğitim öğretim yılı başında açıklanan yeni müfredat bu yıl pilot olarak dokuz ilde 120 okulda uygulandı. 2005-2006 eğitim yılında da müfredat tüm okullarda uygulanacak.


  • http://www.radikal.com.tr/7498867498860

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.