Yeni nesle Z-kütüphane

Yeni nesle Z-kütüphane
Yeni nesle Z-kütüphane
Çocukların hem okuyup hem de hayal dünyalarını geliştirmesi için tasarlanan yeni nesil Z-kütüphanelerin sayısı artıyor.

Okuma kültürünün geliştirilmesi için bilgisayardan elektronik eğitim materyallerine, internetten zekâ oyunlarına kadar çocukların ilgisini çekebilecek birçok materyalin bulunduğu zenginleştirilmiş kütüphanelerin (Z-kütüphane) sayısı 43’e ulaştı.
Pedagogların görüşleri doğrultusunda tasarlanan Z-kütüphaneler hafta içi saat 20.00’ye kadar açık ve hafta sonları da hizmet veriyor. Çocuklar dersin dışında isterlerse buralarda oyun oynayabiliyor. Kütüphanelerde, okuma saatleri, film izleme seansları, sesli masal okuma gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Yeni nesil kütüphanelerde, vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verecek kurs, seminer ve eğitim çalışmalarıyla yazar ve şairlerle buluşma günleri de düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul kütüphanelerini ‘ kitap koleksiyonu’ olmaktan çıkarmak için çocukların hayal dünyalarını harekete geçirici malzemelerle desteklenmiş yenilikçi Z-kütüphane modelleri tasarladı. Diğer ülkelerdeki okul kütüphaneleri örnek alınarak ilkokul ve ortaokullar için 3, liseler için 2 farklı tasarım geliştirildi.
İbni Sina, Piri Reis, Da Vinci...
Projenin hayata geçirildiği 2012 yılından itibaren, İstanbul , Ankara , Denizli, Kastamonu, Şanlıurfa, Konya, Rize, Niğde, Kütahya, Muğla ve Afyonkarahisar’da 43 Z-kütüphane kuruldu. Kütüphane tasarımlarında, ‘Da Vinci’nin Şifresi’ kitabındaki ‘Da Vinci Dönergeci’nden, Piri Reis’in 500 yıllık haritasına, İslam bilim adamlarının mekanik çalışmalarından, İbni Sina’nın göze ilişkin tıbbi çizimlerinden, su kaldırma pompa düzeneğine kadar farklı görseller tercih edildi.
Kâğıt baskı kitapların yanı sıra e-kitaplara, satranç, oyuncaklar, öğrenme ve zekâ oyunları, CD, DVD ve bilgisayar oyunlarıyla filmlere ulaşılabilen Z-kütüphanelerin duvarları öğrencilerin çalışmalarını sergileyebileceği panellerle çevrili. Oturmak için ise yer minderleri, koltuk ve kanepeler bulunuyor. [ANKARA / AA]