Yeni partiye destek

Eski DEP milletvekili Leyla Zana'nın oluşturduğu Demokratik Toplum Hareketi'ne, DEHAP ve Özgür Parti'den destek geldi.
DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Özgür Toplum Partisi (Özgür Parti) Genel Başkanı Ahmet Turan Demir...

ANKARA - Eski DEP milletvekili Leyla Zana'nın oluşturduğu Demokratik Toplum Hareketi'ne, DEHAP ve Özgür Parti'den destek geldi.
DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Özgür Toplum Partisi (Özgür Parti) Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, eski DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu, eski HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ve eski HEP genel başkanları Feridun Yazar ve Ahmet Türk, ortak basın toplantısı düzenledi. Eski ve yeni genel başkanlar adına bir açıklama yapan Ahmet Türk, Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın başlattığı Demokratik Toplum Hareketi'ni içtenlikle desteklediklerini açıklayarak, "Bu arkadaşlarla birlikte yürüme kararlılığında olduğumuzu kamuoyuna açıkça deklare ediyoruz" dedi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk, DEHAP ve Özgür Parti'nin kendisini feshedeceği mesajını verdi. Türk, "Halk neyi dayatıyorsa onu yerine getirmek için birlikteyiz" diye konuştu.
Türk, Abdullah Öcalan'ın yeni harekete yönelik görüşlerini anımsatılması üzerine, "Sayın Öcalan, Türkiye ve Ortadoğu tarafından tanınıyor. Devlet ve halk onun görüşlerini yorumluyor. Doğrular paylaşılabilir. Demokratik Toplum Hareketi'ne yönelik birileri düşüncelerini ortaya koyabilir" dedi. Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin 'Kürt halkı' tarafından da yorumlanacağını dile getiren Türk, yeni oluşumun ve yeni oluşumun liderinin Öcalan'ın görüşlerini tartışıp yorumlayacak Kürt Halkı tarafından belirleneceğini söyledi. Türk, lider ismi üzerinde henüz tartışmadıklarını kaydetti ve kurulacak partinin, etnik temele dayanmayacağını söyledi.