Yeni rektör Centel

Hukuk Fakültesi Dekanı Tankut Centel, İstanbul Üniversitesi Rektörvekili oldu. Senato üyeleri istifa etti. Kemal Alemdaroğlu, "Hekimlik yapacağım" dedi.

İSTANBUL - Tartışmalı uygulamaları ve mahkeme kararlarını yerine getirmemesi nedeniyle YÖK'ün başvurusu sonucu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü'nden alınan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun yerine, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel atandı. YÖK tarafından rektörlüğe vekâleten atanan Prof. Centel, üniversitede seçim süreci tamamlanıp yeniden atama yapılıncaya kadar görev yapacak.
Prof. Dr. Alemdaroğlu, dün rektörlük yerine İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'na gitti. Hekimliğe devam edeceğini belirten Alemdaroğlu, görevden alınmasıyla ilgili tepkisini şöyle dile getirdi: "Resmi Gazete'de yayımlanan yazıya göre, Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 1. maddesi uyarınca rektörlük görevinden alındım. Bu madde 1982 yılında çıktı ve üç rektör adayından birinin Cumhurbaşkanı tarafından atanması biçiminde göreve gelmesini düzenliyor. Benim asla söylemediğim '12 Eylül rejimi ararejimdir' diyen, şu anda YÖK'te bulunan bir grup hukukçu, her zaman eleştirdikleri ek 1 maddesini uygulamaya soktu. Hukuken eksikliği olmasına rağmen uygulamaya soktular."
Centel: Rengimiz değişmez
Bugüne kadar Alemdaroğlu'na destek olan İÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu
üyeleri de istifa ettiklerini açıkladı. Prof. Centel, dün rektörlük binasında basın toplantısı düzenledi. Altı ay içinde üniversiteyi rektörlük seçimlerine götüreceğini belirten Centel, istifa eden senato üyelerini iknaya çalışacağını söyledi.
Alemdaroğlu'nun görevinden alınmasını üzücü bulan Prof. Centel, "Bu karar, bir sürecin parçası. YÖK, belli iddialarla ilgili somut tespitler yaparak, Cumhurbaşkanı'nın takdirine sunmuş. Atatürk ilke ve inkılapları ile laiklik ilkesine bağlılık, İÜ'nin genel anlayışıdır.
İÜ'nün renginde bir değişiklik olmayacak. Ben de en az Alemdaroğlu kadar Atatürkçü ve laik bir insanım. O biraz daha otoriter, ben biraz daha özgürlükçü olabilirim. Ben üniversitenin kapılarını açmak istiyorum" dedi.