Yeni ses kaydı: Bahçeli'yi verme

Yeni ses kaydı: Bahçeli'yi verme
Yeni ses kaydı: Bahçeli'yi verme

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, MHP Lideri Devlet Bahçeli ’nin sözlerinin altyazı olarak ekrandan geçirilmesine müdahale ettikten sonra, basın toplantısının canlı yayınının Habertürk’te yayınlanmasını eleştirdiği konuşmaları da internete düştü.
Ses kayıtlarına göre, Habertürk Yayın Grubu Yönetim Kurulu üyesi Fatih Saraç’ı telefonla arayan Erdoğan, “Fatih sen izliyor musun şu andaki basın açıklamasını? Fatih siz ne yaptığınızın farkında değilsiniz ya” diyor. Saraç’ın, bütün partilerin grup toplantılarını yayınladıklarını söylemesi üzerine Erdoğan “Olur mu canım? Mecbur musunuz böyle bir şeyi vermeye? Bu ne biçim iş ya! Vay anasını ya” karşılığını veriyor. Erdoğan’a, Bahçeli’nin konuşmasının yayını için “Anlaşıldı efendim. Hemen kestiriyorum. Özür dilerim” diyen Saraç, kanalı arayarak yayını durdurma talimatı veriyor. Saraç, daha sonra Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı arayarak “yayını durdurduğunu, tekrar özür dilediğini iletmesini” istiyor ve “Büyüğümüz üzülmesin. O üzülünce ben üzülüyorum” diye konuşuyor.

3 kişi işten atıldı

Erdoğan’ın, Habertürk gazetesinde yayımlanan “Bu mu sağlıkta çağ atladığı iddiasında olan Türkiye” başlıklı haber nedeniyle de 24 Eylül 2013’de yine Saraç’ı arayarak gereğinin yapılmasını istediği de ortaya çıktı. ‘Haramzadeler’ adlı twitter kullanıcısının yayınladığı ses kaydına göre, Erdoğan gazetenin 24’üncü sayfasında yer alan habere tepki gösteriyor ve bu tür haberlerin neden yayınlandığını soruyor. Saraç ise özürlerini ilettikten sonra gazetenin birinci sayfasında lehte bir haber yaptıracağını ifade ediyor. Ardından Fatih Altaylı’yı arayarak “Başbakan çok ağır konuştu” diyen Saraç, Sağlık Bakanı’nın aranmasını ve lehte bir haber yapılmasını istiyor. Fatih Saraç bu görüşme trafiğinin ardından Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ı arayarak, söz konusu haberin yayınlanmasından sorumlu tuttuğu ve bu nedenle ‘namus fukaraları’ diye nitelendirdiği editör ve sayfa sekreteri dahil 3 kişinin işine son verdiği bilgisini aktarıyor. (RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1174823117482321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Günümüzde para eden şey utanmazlık ve ahlaksızlık - hipster_intellectual

  Gelişmeler ışığında bugünkü iktidar ve onun başındakiler "Demokrasiden, basın özgürlüğünden, insan haklarından gram nasibini almamış, gizli irticai bir ajandaya sahip olan ve bunu yürürlüğe koyma uğrunda geriye kalan hemen herşeyi çiğneyecek kadar gözü kara ve zorba bir zihniyet" şeklinde tanımlanabilir ancak. Kalkmış bir de utanmadan milletin iradesi lafını ağzına dolamış bu hükümetin başındaki şahıs. Sen insanların hangi habere, nasıl ulaşacaklarına keyfi olarak müdahale ediyorsan artık hangi Millet İrasi'nden söz ediyorsun be?

  Haberdar - ibretnüma

  Başbakanın kendine ne kadar az güvendiğini buradan anlamış oluyor. MHP grup toplantısı gerçekten önemli bir olaydır, mecliste grubu olan bir partinin karaları, eylemleri tüm Türkiye'yi alakadar eder. Başbakan insanların farklı fikirlerden haber almasından, AK Parti dışında politika üreten partilerin olduğunun bilinmesinden bu kadar mı korkuyor? Başbakanım siz de izleyin Habertürk'ten fena mı, bilgilenmiş, danışmanlarınızın getirdiği sığ, salt siyaset malzemesi edilebilecek verilerden daha fazlasını elde etmiş olursunuz.

  31 - hereticx

  Dünyada temsili demokrasi ile yöneten ülkelerin güçler ayrılığı prensibi ile yönetilme sebebi erkler arası dengenin korunması ve hesap verilebilirliğin sağlanmasıdır. 1 olan erk ise medyadır ve onun bağımsızlığının önemi basın ve internet özgürlüğüne demokrasilerde ne kadar vurgu yapıldığı ile görülebilir. Ülkemizde internete sansürün üstünde bu kadar durulmasının sebebi ise basın üzerindeki baskılardır. Gazetecilerin işten çıkarılması, anket ayarlama, başlık attırma derken artık muhalefet için yayın yasağı ve satışı yolsuzluk ile anılan gazetede damat köşeyazarı ile devam eden medya baskıları ülkemizde medyanın durumunu ortaya koymaktadır. Bütün erklerin tek elden yönetildiği Türkiye artık cumhuriyet olmaktan çıkmıştır, otokrasi haline gelmiştir. Neden Şangay 5lisine dahil olmak istendiği, bu topluluğun üyelerine bakarak daha iyi anlaşılabilir.

  Muhalefet proje üretemiyor! Belki de üretiyor nereden bilelim? - cancerojen

  Eleştiriler yayınlanmazsa, anketlerle oynanıyorsa bu insanların iradelerine müdahale demektir. İnsalarda bir irade oluşmasını engellemektir. Ondan sonra da kimse çıkıp halkın iradesine karşı gelmesin demesin. Yok ettiniz o iradeyi...

  Türkiye ve onun demokrasisi... - ercan02

  Türkiyede demokrasi var diyenlere duyurulur. Bir bakin bakalim geçen Alman cumhurbaskani neden istifa etmek durumunda kalmis. Bir gazeteye ( Bild) "neden bunu haber yapiyorsunuz" dedigi için. Böylesi bir sey demokraside kabul edilemez. Ama Türkiyede onursuz gazeteciler ve " "çok onurlu" yöneticilerimizle böylesi seyle çok olagan.

  Habertürk - bipedfive

  Bu gazete ve kanalın hangi haberine inanıp, güvenebiliriz ki? RTE'den emir almadan hiçbir iş yapmıyorlar demek ki?

  Susun - is06yan

  İleri demokrasinin getirdikleri bunlar! Siz susun onlar konuşsun! Ne demokrasi ama, rabbena rabbena hep nanaaaa! Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!