Yeni sınırlara köylüden isyan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 157 köy sınırını değiştirme kararına karşı ilan veren Çakmaklı halkı referandum istedi. İddia: Rant düzenlemesi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Yeni Büyükşehir Belediye Yasası'yla büyükşehir görev sahası il sınırlarına çekilirken, İstanbul'daki beş ilçe ve 41 beldede bulunan 157 köy 24 mahalleye dönüştürüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geçen hafta AKP'liler tarafından kabul edilen Harita Komisyonu Raporu'yla, mahalleye dönüştürülen köylerin hangi belediyelere bağlanacakları da belirlendi.
Buna göre, 157 köyün 116'sı, 24 mahallenin 18'i AKP'li belediyelere bağlandı. Mecliste grubu bulunan muhalefet partileri CHP ve ANAP, karara itiraz ederek, AKP'nin bir rant çalışması olduğunu iddia ettikleri düzenleme için bölge idare mahkemesine başvuracaklarını söyledi.
Rant tartışması, belediyelerin önemli bir gelir kaynağı olan emlak vergilerinin yanı sıra, planlarda konut ve sanayi alanı olarak ayrılan geniş arazilerin hangi belediye sınırlarında kalacak olmasından kaynaklanıyor.
Muhtarlar anlaşamadı
ANAP'lı Büyükçekmece Belediyesi'ne bağlıyken AKP'li Kıraç Belediyesi'ne dahil edilen Çakmaklı Köyü halkı, dün gazetelere tam sayfa ilanlar vererek, yer değiştirmeye isyan etti. Ancak, köylülerin bazıları ise yeni karardan memnun. İki taraf da sorunun çözümü için referandum istiyor.
360 fabrikanın bulunduğu Çakmaklı Köyü, rant tartışmasının odak noktasını oluşturdu. Muhtar Süleyman Kıran, Çakmaklı'nın Kıraç'la birleşmesini isterken, eski muhtarlar Nurettin Ergüne ve Erdoğan Efe etrafında toplanan köylüler, karşı kampanya başlattı. Eski ve yeni muhtarlar arasındaki tartışma, köy kahvelerine de yansıdı. Eski muhtarlar gazetelere tam sayfa ilan vererek, Büyükçekmece'den ayrılmak istemediklerini söyledi.
Ergüne, "500 yıldır Büyükçekmece'de yaşıyoruz, işimiz, nüfus kaydımız orada" derken, muhtar Kıran, "Kıraç'a bağlanmak için kaymakamlığa biz başvurduk. Bizim de içimiz kan ağlıyor, ama hizmet alamıyoruz" diye konuştu.
Akgün: Bu bir ceza
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de, AKP'ye oy vermeyen seçmenin cezalandırıldığını ileri sürdü. Akgün, şunları söyledi: "Yapılan, AKP'nin İstanbul'da siyasi ve ekonomik rant düzenlemesidir. Birincisi insanların ikâmetlerini seçme hakkı ellerinden alınıyor. İkincisi, AKP' li olmayan belediyelerin gelişim alanları yok ediliyor. AKP, kendisiyle aynı partiden olmadığımız için bizi ve halkı cezalandırdı."
Çakmaklı'nın yeni bağlandığı Kıraç'ın AKP'li Belediye Başkanı Hamit Öncü ise, "Kıraç ve Çakmaklı halkı, 1920'de mübadeleyle Draman'dan gelmiş ve içiçe geçmiş. Kıraçlı öğrenciler de liseye Çakmaklı'da gidiyor" dedi.