Yeni Taksim

Yeni Taksim
Yeni Taksim

Taksim de trafiği hafifletmeyi amaçlayan proje kapsamında yeni altgeçit dün saat 09.05 te açıldı.

Taksim'de trafik Tarlabaşı-Harbiye arasında yeraltına indi. Metro ve otobüs durakları altgeçitle birleşti. 98 bin metrekare, yayalaştırıldı.
Haber: MUSTAFA ÖZDABAK / Arşivi

Taksim Meydanı, dün altgeçidin trafiğe açılmasıyla yayalaştırılmış oldu. Araçlar Tarlabaşı yönünden Harbiye’ye altgeçitle bağlandı.
İstanbul ’da Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında trafiği yerin altına alan geçit, saat 09.05’te hizmete açıldı. Tarlabaşı yönünden Harbiye’ye doğru tünellerden geçen ilk kişi motosikletli sürücü Mehmet Hakan oldu. Mehmet Hakan, “Biz motosiklet sürücüleri diğer sürücüler kadar trafik sıkışıklığından sıkıntı çekmiyoruz. Ancak Taksim’den geçiş artık rahat olacaktır” dedi. Yayalaştırma projesinde Taksim Metrosu ve otobüs durakları da altgeçitle birleşti. Metro bağlantısından yürüyen Sara Şimon, “İlk defa geçiyorum. Bayağı emek verdiler. Ama biz de uzun süre bunun kahrını çektik. İnşallah herkes kolaylıkla faydalanır.
Yayalar için kolaylık sağlandı ama üst kısımda çok fazla beton görüntüsü var. Onunla ilgili bir düzenleme olacaktır. Sabırsızlıkla onu bekliyoruz” dedi.
Altgeçide Tarlabaşı Bulvarı’ndan giriş yapan araçlar Şişli yönüne Cumhuriyet Caddesi ya da Beşiktaş yönüne Mete Caddesi kavşağına geçiş yapabiliyor. Cumhuriyet Caddesi’nden tünele giriş yapanlar Eminönü yönünde Tarlabaşı Bulvarı’na çıkıyor. Altgeçit, 75 ayrı kamerayla 24 saat izleniyor.
Taksim yayalaştırma çalışmaları kapsamında Tarlabaşı Bulvarı-Cumhuriyet Caddesi araç trafiği yeraltına alınarak bu bölge yayalaştırıldı. Oteller bölgesi ile İstiklal Caddesi ’ne erişim kesintisiz olarak sağlandı. Birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro girişçıkışı ve Gezi Parkı birleştirilerek 9 bin metrekarelik alan yayalaştırıldı.
Altgeçit, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 450 metresi kapalı toplam 750 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 metresi kapalı toplam 450 metre. Gidiş-geliş iki şerit olan altgeçitte ayrıca 100 metre boyunda iki şerit otobüs cebi bulunuyor. Altgeçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdiven, yürüyen merdiven ve asansörle sağlanıyor.