Yeni Taksim Camii Başbakan'ın masasında

Yeni Taksim Camii Başbakan'ın masasında
Yeni Taksim Camii Başbakan'ın masasında
Yüksek Mimar Ahmet Vefik Alp Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 'fazla modern' bulduğu tasarımını revize etti ve bir aydır Başbakan'ın masasında bekleyen yeni projesini anlattı.

Hürriyet'ten Şehriban Oğhan'a konuşan Mimar Ahmet Vefik Alp, Taksim’e yapılması planlanan caminin son şeklini verdi. İlk hali fazla modern bulunan proje değişikliklerin ardından Başbakan Erdoğan’a iletildi. Eski projede dört halifeyi sembolize eden dört hilal ve İslam kültürünü sembolize eden bir büyük hilal yerine daha ‘sakin’ bir minare geldi. Caminin kubbesini oluşturan doku değişti. Sonsuzluk hissi veren çizgilerin yerini Kuran’dan ayetler içeren yazılar aldı. Taksim’deki eski mescidin yerine kurulması planlanan cami için, 2 bin 500 metrekarelik alandan yerin yedi kat altına inilerek 17 bin metrekarelik inşaat alanı çıkarıldı. Başbakan’ın masasındaki proje hayata geçerse Taksim Camii’nde 70 kişilik kadınlar balkonuyla birlikte 1450 kişi birlikte ibadet edebilecek. Proje sahibi Ahmet Vefik Alp, projenin detaylarını Hürriyet’e anlattı:

BİZDEN SİNAN KOPYASI ÇIKMAZ

“İşe üç yıl önce başladık ama Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de toplantılar yapmıştık. Taksim Camii Kültür ve Sanat Vakfı’na (o zaman dernekti) Sayın Erdoğan başkanlık ediyordu. Taksim Camii sanıyorum Necmettin Erbakan’ın hayaliydi ve yer olarak Gezi Parkı da düşünülüyordu. Bense hem tepkiler azalır, hem de Boğaz’dan görülür diye Atatürk Kütüphanesi yönündeki minibüs durağı olarak kullanılan bölgeyi önermiştim. 28 Şubat vs, konu gündemden düştü. Üç yıl önce vakıf ‘yeni arsa bulduk’ diye geldi. Eski eser olarak tescilli, Taksim’e adını veren su sarnıcının (İstanbul’a su buradan taksim ediliyormuş) arkasındaki, yakın geçmişe kadar otopark olarak kullanılan 2 bin 500 metrekarelik arazi için anlaşılmıştı. Bizden önce de üç ayrı mimara üç proje çizdirmişler ama kabul görmemiş. Kendilerine en başta şunu söyledik: “Bizden Mimar Sinan kopyası çıkmaz.” Çünkü mimari, gününü yansıtıyorsa değerlidir.

NOTRE DAME KATEDRALİ KOPYALANIYOR MU
Milano’da Duomo, Roma’da San Pietro, Paris’te Notre Dame gibi katedrallerin kopyalandığını görüyor musunuz? Mimarlar yepyeni kiliseler, şapeller yapmaya başladı. İsviçreli Fransız mimar Le Corbusier’ın Ronchamp şapeli bir çığır açtı. Ama cami mimarisi, bozuk plak gibi 500 sene evvele takılı kaldı. Bunları anlattık, modern kilise ve cami örneklerini gösterdik. 1982’de İTÜ’deki görevimden ayrılarak Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi’nde yedi sene ders verdim. Gördüm ki daha o yıllarda İslam’ı bizden çok daha katı uygulayan Suudiler dahi modern camiye geçmişler. Bugün 500 sene evvelkini yapsam kültürel kodlamada hata yapmış olurum. Ataşehir Camii’ne gittim Selimiye’ye çok benziyor; Çamlıca da Sultanahmet’e benziyor. Orada aslı varken sureti size ne verebilir ki? Aslına, aslını yapan mimara da saygısızlık değil mi? Mimar Sinan kendisi dahi kendini taklit etmemiştir. Bir binası altıgendir, biri sekizgen, farklı farklı plan şemalarını denemiştir. Ama şu da var: Modern camii yapıyorum diye simgeleşmiş minareli, kubbeli cami imajını reddedip AVM, restoran gibi bir proje yapmanın taraflısı da değiliz. Onun için bir denge aradık.CUMHURİYETİN KODLARINI KULLANDIK

Aradığımız bir denge de şu oldu: Beyoğlu, İstanbul’un Cumhuriyet’i temsil eden bir bölgesi. Meydanda 1928’de İtalyan Pietro Canonica tarafından yapılan Taksim Atatürk Anıtı var. Karşıda Atatürk Kültür Merkezi. Taksim Camii, Cumhuriyet’in camii olmalı dedik, Cumhuriyet’in kodlarını kullanarak yorumladık. Bayrağımızı, Atatürkümüzü ve dinimizi birleştirdik. Çünkü ihtiyacın bu olduğunu düşünüyoruz. Camiye üstten bakıldığında ay-yıldız görülüyor. İstanbul medeniyetlerin de buluştuğu nokta. Yeraltındaki 7 katın üç katı da bu nedenle dinler müzesi. Dinler kronolojik sırayla yukarı çıkıyor. Cami, Taksim Anıtı ve Aya Triada Kilisesi arasında kaldığı için büyüklüğü de önemliydi. Dev gibi bir camii olsun diyenler de oldu ama biz ne Taksim Anıtı’nı ezsin ne de Aya Triada kilisesinin altında ezilsin istedik.

FAZLA MODERN BULUNDU

İlk projede, cami Allah’a yalvaran eller üzerinde bir çanakta taşınıyordu. Çanağın üzerini kapayan, kuş yuvası, ağaç kabuğu, beyin çizgilerine benzetilen kubbe dokusu, benim için sonsuzluktu; İslam’ın sonsuzluğunu gösteriyordu. Gizemli üç noktada da Allah lafzı okunuyordu. Sofya’da, tek Müslüman üyesi bulunmayan Dünya Mimarlar Birliği jürisinden birincilik, Los Angeles’ta Dünya Tasarım Ödülleri ikinciliği aldı. Londra Uluslararası Yaratıcılık Yarışması’nda ise kısa listeye girdi. Ancak Sayın Başbakan’dan dolaylı olarak ‘Fazla modern olmuş’ mesajı geldi; vakıf da bunun üzerine ‘Ne yapabilirsiniz’ dedi. Kırmızı çizgilerimizi aşmadan bazı rötuşlar yapabileceğimizi söyledim.

MİNARE DEĞİŞTİ KUBBEYE AYETLER EKLENDİ
Öncelikle minare değişti. Eski projede minare, dört halifeyi sembolize eden dört hilal ile İslam dini ve kültürünü sembolize eden bir büyük hilalden oluşuyordu. Şimdi daha sakin bir minare geldi. Ona ilaveten caminin kubbesini oluşturan doku değişti. Sonsuzluk hissi veren çizgilerin yerini Kuran’dan ayetler içeren yazılar aldı. Kubbe dünyayı temsil ediyor. Kur’an ayetleri de İslam’ın yavaş yavaş dünyayı sardığını... Çanağı taşıyan el açan kolonların yerini de kemerle birleşen ayaklar aldı. Dikdörtgen olan açıklıkları da kemer haline getirdik. Dinler müzesi aynen korunuyor.

TAKSİM PLATFORMU’NA ANLATMAYA HAZIRIM
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası dava açtığında ortada bu proje yoktu. Ama onlarda, ‘Burada cami olmasın’ tutumu var. Belki başta bu projeyi görselerdi, dava da açmayabilirlerdi. Çünkü bugünkü anlayışımızı, kültürümüzü, teknolojimizi, malzememizi, işçiliğimizi yansıtacak, çağdaş Cumhuriyet Türkiyesi’ni simgeleyecek, dünyada üç ödül alan böyle bir projenin Türkiye ve Taksim’e çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Belki seçimden sonra gündeme gelebilir. Bu projeyi ekarte edip fotokopi gibi eski camileri tekrar etmek isteyenler var. Ama etrafı orijinalleriyle dolu Taksim’e çağdaş bir cami yapılmalı. İstanbul’u CHP kazanırsa bence CHP de bu projeyi yapar.

GEZİ, PARK OLARAK KALMALI
Dünyada iki çeşit meydan var. İtalya’daki gibi dar sokakların çıktığı, binalarla çevrili, sizi saran meydanlar; Çin’deki Tiananmen Meydanı gibi geniş, uçsuz bucaksız meydanlar. Taksim hiçbiri değil. Marmara Oteli eskidi. AKM bir muamma. Topçu Kışlası tekrar düşünülmeli. Gezi, bence park olarak kalmalı. Şehir plancısı Prost oradan başlayıp Dolmabahçe’ye kadar inen bölgeyi İstanbul’un Central Parkı olarak önermiş. Kışla onun için yıkılmış. Normalde böyle olmalıydı.


  http://www.radikal.com.tr/1152005115200520

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inanılmaz - bardakbardak

  ben hayatımda daha çirkin bir yapı görmedim. bu mimari, başbakanın ucube lafını fazlasıyla hak etmiş. bu arada taksim'de yaşayan biri olarak taksim'in cami ihtiyacı olmadığını biliyorum. taksim'de yaşayan kesim zaten öyle namazında niyazında insanlar değiller. esnafın da gidecek camisi var. ağa camii hem esnafa hem de taksim'e gezmeye gelene yetiyor da artıyor bile. cihangir camisi de var. aşağıda da bir sürü cami var, kabataş, fındıklı... 5 dakika! ben taksim meydanının böyle bir yapı ile kirletilmesini istemiyorum ve yapılmaması için de kanımın son damlasına kadar direnirim. yeter artık, hastanenin, okulun kaç katı kadar cami var? her 903 kişiye bir cami düşüyor bu ülkede. peki bu insanların kaçı camiye gidiyor? yazık ya, israf, hırsızlık... başka bir şey değil.

  camii - Leoller

  Cokta lazimdi hani taksime camii,tovbe tovbe.

  Başbakanım çok yaşa! - soulera

  Allah her millete nasiiibetmez böyle başbakanı. Dünya Mimarlar Birliği'den birincilik, Dünya Tasarım Ödülleri'nden ikincilik, Uluslararası Yaratıcılık Yarışması?ndan derece almış bir projeye "ı-ıh, olmamış" diyebilen bir başbakanımız var. Mimari birikimi ve gözü herkeşleri geride bırakan başbakanımızla gurur duyuyoruz.

  Hakkımı Helal etmiyorum - Dayflame

  Bugün TR'de 90.000 Cami var. Bu ayda 90 bin Müftütüye, 90 bin Imama magas demek, Su, Elektirik vs. giderleri karsilamak demektir. Yakinda Türkiye de Evden cok Cami olucak ve Millet sadece Diyanet icin calisicak. Diyanet ise Dindarlarin degil Dinci AKP Zihniyetin Diktatörlügünü sürdürebilmesi icin calismalarini yogunlastiracak. Simdideyken Diyanetin bütcesi 6 bakanligin bütcesinden fazla. Vatana hayirli olsun, ama bir Alevi olarak vermis oldugum vergi sizlere haram zikkim olsun. Baskada diyecek birsey kalmadi.

  İSTEMİYORUZ KARDEŞİM - mgalois

  Taksim'e cami istemiyoruz. Kaldı ki zaten çevrede camiler var. Yani cami üstüne cami neyin nesidir? Kim hangi parayla yapıyor bu camiyi bu arada? Yine örtülü ödenekten mi? AKP daha bu yılı doldurmadan önceki iktidarın 8 yılda harcadığı parayı harcadı örtülü ödenekten. YUH artık yuh!

  Nedir yahu... - cenkay

  Nedir bu cami zulmü? İlla her boş bulunan yere cami yapılacak diye bir zorunluluk mu var. Boş kalsın kardeşim, sakin kalsın, sessiz kalsın. İlla günde 5 kez 88 farklı yönden imamların bağırtısını vicdan azabı gibi dinlemek zorunda mıyız? Adam başına 5 cami düşer oldu. Bıktık cami, AVM, asfalt, plaza fetişinizden. Özellikle haziran tokadından sonra hafta sekiz gün dokuz cami geyiği çıkıyor ortaya, ne camiymiş kardeşim. Az huzur verin yahu.

  Yapımı başlasa artık! - yvzygt

  Sloganlar üzerinden yaşıyoruz her şeyi bu bağlamda değerlendiriyoruz. Ama Taksim de namaz kılmak "durumunda kalmış" herkes orada bir camiye ihtiyaç olduğunu anlamıştır. Gezi olaylarının AVM etrafında dönmesi durumunda içimden "tüm uluslardan oraya gelmiş müslümanların cami ihtiyaç ortadayken çok da gerekliymiş gibi AVM'yi öne alınca ötelerden şefkat tokadı geldi" diye geçirmiştim. İnşallah bu proje araya kaynamaz da namaz kılmak gibi bir derdi olanlar Taksime gidebilmek için daha yıllarca beklemek zorunda kalmaz.