Yeni teknoloji şansı artırıyor

İstanbul Dünya Tüp Bebek ve Genetik Kongresi' nde, alanın son gelişmeleri tartışıldı: Teknoloji, erkekte kısırlığı yüzde 80 çözdü. Yumurta rezervi kısıtlı olduğu için kadınlar hamileliği fazla ertelememeli...
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

İSTANBUL - Dünyadaki tüp bebek otoritelerini bir araya getiren 13. Dünya Tüp Bebek ve Genetik Kongresi'nin ilk iki günü tamamlanırken, İstanbul bu alanda yaşanan son gelişmelerin tanığı oldu. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan kongre, 30 ülkeden 2 binin üzerinde bilim adamını buluşturdu. Kongreye başkanlık
eden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan, tartışılan önemli başlıkları şöyle özetledi:
Erkek kısırlığı ortadan kalkacak mı?
Günümüzde erkek kısırlıklarının yüzde 80'i yeni teknolojilerle çözülebiliyor. Şu anda en büyük sorun döllenme için testiste hiç sperm bulunamaması. Ancak tıp son yıllarda bu konuya yeni bir açılım sundu: Kök hücre. Bu yöntemle beş yıl içinde sperm hücresi kök hücreden yapılabilecek.
Erkek kısırlığı konusunda bir diğer önemli gelişme, spermlerin genetik olarak sağlıklı olup olmadığını belirleyen tanı metotları. Erkek sperminde genetik problemler olması tüp bebek uygulamalarında bile başarılı olmayı engelliyor. Ancak sağlıklı genlere sahip spermler şu andaki teknolojiyle belirlenebiliyor.
Çocuk mu kariyer mi?
Kentli kadınlar, kariyer gerekçesiyle geç evleniyor ve gebeliği erteliyor. Çocuk istedikleri 35-40'lı yaşlarda da tıp, tüp bebek teknolojisini uygulasa bile düşük gebelik oranları elde ediyor. Tüp bebek yapılmasına karar verilen genç kadınlarda gebelik oranı yüzde 60-65. Ancak 35 yaşın üstündeki kadınlarda yumurta rezervi azaldığı için bu oran yüzde 10'lara kadar düşebiliyor. En risksiz dönem 25-30 yaş arası.
Menopozda gebelik mümkün mü?
Artık kadınların yumurtalıklarından alınan ufak parçalar dondurulabiliyor. Bunun anlamı şu: Sürpriz bir menopoz ya da kanser ileride çocuk sahibi olmayı engelleyemeyecek. Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi olacak kişilerin yumurtalık dokuları işlem öncesinde saklanabiliyor ve bu kişiler iyileştiklerinde çocuk şansları devam ediyor. Ya da geç yaşta gebe kalmak isteyenler yumurtalarını ileriki bir tarihte kullanmak için dondurabiliyor. Her ne kadar bazı ülkelerde yumurtalık bankaları kurulsa da bu yöntemin herkese uygulanması için zamana ihtiyaç var.
İnsan kopyalamak mümkün mü?
Evet, bu teknik Güney Kore'de geliştirildi ve geçen hafta kamuoyuna açıklandı. Bugün insan kopyalama teknolojisi elimizde. Ama gerçekten insan kopyalamak için mi kullanılacak, bu henüz açıklanmış değil. Ancak bugün şunu biliyoruz:
İnsan kök hücresinden o insanı yapacak embriyonlar elde edilecek. Bu konuda kongrenin katılımcılarından, ilk kopya hayvan Dolly'i klonlayan Alison Murdog'ın ciddi çalışmaları var. Murdog, cilt hücrelerinden kök hücre yaptı. Bu, cilt hücrenizden sizi yeniden yapabilecek hücrelerin ortaya çıkarılabilmesi demek. En önemli getirisi şu olacak: Hastalıklarınız kendi hücrelerinizle tedavi edilebilecek.
Belki de karaciğer yetmezliği çekenlere bu kök hücreler enjekte edilerek sorun ortadan kaldırılacak, alzehimer gibi hastalıklar tarih olacak. Kongrede önceki gün konuşan Mordog, 10 yıl içinde yapay kalp, karaciğer gibi organların üretilebilmesinin mümkün olacağını söyledi.
Çoğul gebelikler önlenmeli mi?
Tartışmaların önemli bir odak noktası da tüp bebek tekniklerinin yarattığı çoğul gebelikler. Artık hedef, ne pahasına olursa olsun hamile bırakmak değil, kadınlara sağlıklı bir, maksimum iki bebek vermek. Bu nedenle rahme yerleştirilen döllenmiş yumurta, yani embiryon sayısı kısıtlanıyor. Bunun en önemli nedeni, çoğul gebeliklerde doğan bebeklerin yaşatılamaması, yaşatılsa bile sosyal uyum, beyin içi kanamalarına bağlı sakatlıklar gibi ciddi riskler taşıması.
Kısırlık tedavisi kanseri artırıyor mu?
Son yıllarda kamuoyunda yumurtlatma ilaçlarının kanser yapabileceğine dair haberler çıktı. Ancak son araştırmalar, bu ilaçların kontrollü ve bilinçli kullanılmasıyla kanser riskinin olmadığını gösterdi.
İlaçsız yumurta elde edilebilir mi?
Hacettepe Üniversitesi' nin de içinde olduğu bir projeyle ilaçsız yumurta geliştirilmeye başlandı. Polikistik Over Sendromu (PCOS) diye bilinen yumurtalık hastalığında bu ilaçların ciddi yan etkileri var: Hasta edebiliyor, kist oluşturabiliyor, bazen gebeliğe engel olacak kadar çok hormon artırıyor. İşte bu tip vakalarda IVM denilen bir teknikle ilaç kullanmadan olgunlaştırılmış yumurtalar elde edilebiliyor. Türkiye'de de bu teknolojiyle gebelikler elde edilmeye başlandı.
Tüp bebekte anomali riski var mı?
Tüp bebek tekniklerinin insanlarda çok hafif bir risk artırımı yaptığı biliniyor.
Özellikle erkek çocuklar için, sadece yüzde 1 oranında da olsa anomaliler açısından hafif bir risk söz konusu. Ancak yapılan çalışmalar bu anormalliğin tüp bebek tekniğin bağlı olmadığını gösterdi.
Gelecek 10 yılda 'hastalıksız' insan hayal değil
Genetik konusundaki gelişmelerle hatasız bebekler doğabilecek. Artık yumurta embriyonlarında üreme genlerini biliyoruz. Bu genlerdeki incelemeler sonucu kadınlar doğum öncesinde ön bir veriyle gelecek. Böylece insanların kişisel genetiğine göre tedavi planlanacak.
Diğer bir gelişme de insan yapıcı dört embriyonun erken bölünme safhasının incelenmesi. Bu, daha gebelik oluşmadan genetik bozuklukların çözülebileceği anlamına geliyor. Bu sayede hastalıksız embriyonlar rahme yerleştirilecek ve anomalisiz gebelikler oluşturulacak. Şimdi bu hücrelerin fonksiyonlarını öğrenmeye başladık. Belki de bu hücrelerdeki problemleri saptayarak gebelik şansını yüzde 100'e çıkaracağız. Bu konuda o kadar büyük bir gelişme var ki, 10 sene gibi yakın bir zamanda bozuk genler saptanarak değiştirilecek ve hastalıksız insan yaratılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7475297475290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.