Yeni 'terörle mücadele' yolda

Genelkurmay'ın Terörle Mücadele Yasası'nda kapsamlı değişiklik istemesi, zaten aynı konuda çalışan Adalet Bakanlığı'nı hızlandırdı. Bakanlık taslak için yeni komisyon kurdu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın PKK başta olmak üzere, yasadışı örgütlerle etkili mücadele için Terörle Mücadele Yasası'nda (TMY) kapsamlı değişiklik istemi, bir süredir zaten aynı konuda çalışan Adalet Bakanlığı'nı hızlandırdı. Bakanlık, TMY'de değişiklik yapmak üzere, ilgili kuruluş temsilcilerinin katılımıyla 6 Temmuz'da bir komisyon kurmuş.
Genelkurmay'ın değiştirilmesini istediği 'antiterör yasası' olarak da bilinen 3713 sayılı yasa, 1991'de Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) o dönem ünlü 141 - 142 ve 163. maddelerinin kaldırılması üzerine çıkarılmıştı. Yasa, o tarihten itibaren ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle eleştirilmiş, bu görüşleri AB çevreleri de yüksek sesle dile getirmişti. AB'de önemli bir çevre bu yasanın tümüyle kaldırılmasını isterken, yasada en çok 'bölücülük propagandası'yla ilgili 8.madde tartışılmıştı.
Türkiye de Ulusal Programı'na uygun olarak, bu maddeyi uyum paketiyle kaldırmıştı. Cumhurbaşkanı Sezer'in vetosuna rağmen TBMM, bu değişiklikte ısrar etmişti. Türkiye aynı şekilde TCK'daki düşünce özgürlüğüyle ilgili 312, 159, 169 gibi ünlü maddeleri de elden geçirmişti.
Bakanlık harekete geçmiş
Bu arada Adalet Bakanlığı, özellikle yasadışı örgütlerin mali kaynaklarının kurutulması hedefiyle TMY'de değişiklik yapılmasını yaklaşık bir yıl önce gündemine almıştı. Bunun için genel bir gerekçe yazan bakanlık, bazı yerlerden görüş toplamaya da başlamıştı. Bakanlık yeni TCK, CMK ve CİK'in yürürlüğe girmesinin ardından, bu çalışmaya hız verip 6 Temmuz'da 'Terörle Mücadele Kanunu Tasarısı Komisyonu' kurdu. Komisyonun amacı da şöyle belirlendi: "5237 sayılı TCK, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'daki (CİK) hükümler çerçevesinde, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun yeniden gözden geçirilmesi."
Önceki gün Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un özellikle PKK'yı etkisizleştirmek için TMY ve gerekirse yeni TCK'da değişiklik istemesi üzerine Adalet Bakanlığı yeniden hareketlendi. Bakanlık bu konuda taslak hazırlamak amacıyla Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet, jandarma temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan yeni bir komisyon kurdu. Komisyon, önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacak.
Başbuğ neler söylemişti?
Başbuğ, önceki gün gazete yöneticileriyle toplantısında şunları dile getirdi:
PKK renklerine dikkat: İngiltere'de 2000 yılında çıkarılan terörizm kanununun 13'üncü maddesi kapsamında yasaklanmış renkleri taşıyan rozetleri takamazsınız. (PKK'nın kullandığı renkler de uzun süre boyunca fiilen yasaktı.)
Polisin yetkisi artsın: İngiltere'de bir teröristin resmi veya sesi radyo ve televizyonlardan verilemez. İngiltere'de polisin yetkilerinin artırılması düşünülmektedir.
Teröristi övme: Ülkemizde Adalet Bakanlığı'na başarısız intihar saldırısında bulunan teröristin öldürülmesinden sonra bazı sivil toplum örgütleri üyeleri açıktan bu teröristin ölümsüz olduğu şeklinde slogan atabilmişlerdir. ABD'de biri çıkıp Usame bin Ladin'i överse anında tutuklanır. Ülkemiz terörü öven yayınlarla doludur, bölücü terörü öven kitaplar ise rahatlıkla raflarda yer alıp satılabilmektedir.
Örgüt bağlantılı kuruluşlar: Örgütle bağlantısı olanlar, onlara destek sağlayanlar örgütün propagandasını yapan bazı kuruluşlar, kişiler ve sivil toplum örgütleriyle mücadele edilmelidir. (Yeni TCK'da da bu konudaki cezalar artırıldı)
Para kaynakları kurutulsun: Ülke içi ve dışı finans kaynaklarının kurutulması.
RTÜK kapatsın: Örgütün sahip olduğu veya mesajlarını yayan yandaş medyanın rahatça yayınını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Bu konuda Terörle Mücadele Yasası'nın 6. maddesi ile RTÜK'ün 4. maddesi titizlikle uygulanmalıdır. (Kuruluşlara kapatma, sorumlularına cezalar.)


    http://www.radikal.com.tr/7525737525730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.