Yeni üyelerden AB tüyoları

Avrupa Birliği'nin (AB) son genişleme dalgasıyla birlikte üye olan Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya'nın müzakerecileri, Türkiye'ye 'Birliğe nasıl katkıda bulunacağınızı Brüksel'e gösterin' mesajı verdi.

ANKARA - Avrupa Birliği'nin (AB) son genişleme dalgasıyla birlikte üye olan Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya'nın müzakerecileri, Türkiye'ye 'Birliğe nasıl katkıda bulunacağınızı Brüksel'e gösterin' mesajı verdi. Çek Cumhuriyeti başmüzakerecisi Pavel Telicka, Macaristan müzakerecisi Peter Balans ve Romanya müzakerecisi Bogdan Badea, dün Ankara'daki 'AB Müzakere Sürecinde Deneyimler' toplantısına katıldı.
Çek Cumhuriyeti başmüzakerecisi Telicka, Türkiye'ye şu önerilerde bulundu: "Öncelikle kendi stratejinizi belirleyin. Bazen sizden yapamayacağınız şeyler de talep edilebilir. Negatif sonuçları değerlendirirken, bunların tam üyelik halinde geçerli olacağını unutmayın. Şu tarihte AB üyesi olacağız ve ondan sonra uyum gerçekleşecek diye bir şey yok. Kendinize müttefik üye bulun. Bu illa büyük ülke olmak zorunda değil. Bazen zamanlama konusunda size faydalı olabilir. AB içinden bakarak ne yapmanız konusunda önerileri faydalı olabilir."
Balazs: Verilen karneyi sorun etmeyin
Macaristan müzakerecisi Peter Balazs da ülkesinin deneyimlerini şöyle paylaştı: "Okuldaki öğrenciler gibi sık sık not alacaksınız. Hatta notlarınızın düşmesi durumunda daha sık karne verirler. Bunu sorun etmeyin ve ciddiye alın. Ödevlerinizi yapmanız, Avrupa Komisyonu'ndan alacağınız notları yükseltmeniz için önemli."
Romanya müzakerecisi Badea da şunları söyledi: "Başmüzakereci diğer bakanlar kadar yetki ve sorumluluk sahibi olmalı. Biz genç bir ekiple müzakereleri yürüttük. Yaş ortalamamız 35'ti. Çünkü hızlı ve yorucu çalışma gerekiyor. Başarının bir tarifi ya da formülü yok. Ancak uyumlu çalışabilecek bir heyetin oluşturulması önemli. Bunlar eğitimli olmalı, şeffaf davranmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7435297435290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.