Yeni 'Zümrüt' engellendi

Konya'da, 92 can alan Zümrüt Apartmanı'na yakın bir bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı. Zümrüt'te altı yakınını yitiren Ahmet Türkoğlu, yeni binanın sakinleri arasındaydı.
Haber: ZAFER SAMANCI / Arşivi

KONYA - 2 Şubat 2004'te yıkılan 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nın yaklaşık 500 metre ilerisindeki 20 daireli Altınbaşak Apartmanı'nda önceki gün saat 17.00'de sarsıntı meydana geldi. Apatman sakinleri, sarsıntının yaklaşık 20 metre yakından geçen demiryolundan geçen trenden kaynaklandığını sandı. Saat 19.00 sıralarında ikinci bir sarsıntı oldu. Apartman sakinleri bu kez dışarıya çıktı, herhangi bir sorun tespit edilmeyince tekrar dairelerine döndü. Bodrum katındaki oyuncak deposunun sahibi Burhanettin Aydıngöz ile Göksel Oğuz ise saat 21.00 sıralarında işyerlerine gelince iki ana kolonun çatladığını gördü. Uzmanların ilk incelemelerinde, binada Zümrüt Apartmanı'ndaki gibi kalitesiz malzeme ve işçilik gözlendi.
Ailesi 'Zümrüt'te öldü
İncelemeler tamamlanıncaya kadar apartmanda oturulamayacağı belirtilirken, 63 yaşındaki Ahmet Türkoğlu şoktaydı. Çanta tamiratıyla geçimini sağlayan Türkoğlu, 92 kişiye mezar olan Zümrüt'te eşi 55 yaşındaki Fazilet Türkoğlu ile oğlu 34 yaşındaki Nuri Türkoğlu, damatları 35 yaşındaik Ahmet Belge, 27 yaşındaki Serkan Özdil ve torunları altı yaşındaki Muhammed Ethem ile dört yaşındaki Ahmet'i kaybetti. Yaralı kurtulduğu faciadan sonra bir süre Meram'daki kızının yanında yaşayan Türkoğlu, doğup büyüdüğü mahallenin özlemine dayanamayarak geri döndü. Bütün birikimini vererek, 'emniyetli' sandığı Altınbaşak Apartmanı'ndan bir daire satın aldı ve diğer kızı Mürüvvet Özdil'le buraya yerleşti. Ahmet Türkoğlu, "Teravih namazından döndüm. Apartmanın önünde kalabalık gördüm. 'Bina yıkılma tehlikesi geçiriyor' dediler. Sanki o an başımdan aşağıya soğuk su döktüler. Aynı acıyı ikinci kez yaşadım. Şimdi ne yapacağımı ben bilmiyorum" diye konuştu.