Yeniden doğuş kardeşliği

Dünyada çok nadir görülen 'CD3 reseptör defekti' hastalığına yakalanan 1 yaşındaki Hasan Yıldız'a, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 7 yaşındaki ablası Fatma'nın kök hücresi nakledildi.

ANKARA - Dünyada çok nadir görülen 'CD3 reseptör defekti' hastalığına yakalanan 1 yaşındaki Hasan Yıldız'a, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 7 yaşındaki ablası Fatma'nın kök hücresi nakledildi.
Yakalandığı hastalık nedeniyle mikroplara karşı savunmasız kalan minik Hasan'la dokuları uyan ablası dün ameliyata alındı. Operasyon sonrası bilgi veren İmmünoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tezcan, "Verdiğimiz kök hücre gelişerek sağlıklı hücreleri yapacak, mikropları öldürecek" dedi. Hasan'ın şu anda çok kritik bir döneme girdiğini söyleyen Prof. Dr. Tezcan, çocuğu 15 gün kadar izleyeceklerini söyledi.
Baba otoparkta kalıyor
Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Yenice Köyü'nde yaşayan ve oğlunun rahatsızlığı yüzünden yaklaşık bir aydır Hacettepe Hastanesi
otoparkında kalan baba İsmail Yıldız operasyonun ardından çok mutlu olduğunu belirterek, tüm doktorlara teşekkür etti. Oğlunun yanından ayrılmamak için bir akrabasından aldığı otomobilin içinde otoparkta kalan Yıldız, tek dileğinin Hasan'ın tümden iyileşmesi olduğunu söyledi.
Doktorların ilik nakli gerçekleşmezse birkaç ay yaşayabileceğini söylediği Hasan, boş yatak olmadığı gerekçesiyle Hacattepe Üniversitesi'ne yatırılmak için bir ay beklemişti. Hasan, basında çıkan haberlerin ardından yatak bulunarak tedaviye alındı. Bağışıklık sistemini çökerten CD3 reseptör hastalığı Hasan dahil dünyada sadece dört kişide görüldü.


    http://www.radikal.com.tr/7486147486140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.