'Yeniden yapılan yolsuzluğu yen'

23 Nisan mesajında 'ekonominin içine düşürüldüğü durum'a yer veren Sezer şunları vurguladı: "Tüm sorunların çözüm yeri TBMM. Yolsuzluklara meydan vermeyen yeniden yapılanma olursa sıkıntılar tekrarlanmaz."
"Dileğimiz, çağdaşlaşmaya yardımcı olacak, AB'ye tam üyelik sürecindeki çabalarına katkıda bulunacak ve beklentilere yanıt oluşturacak Anayasa değişiklikleri ve yasal düzenlemelerin gecikmeden yapılmasıdır."

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis'in ekonomi yasalarını çıkarmak için yaptığı çalışmaları memnuniyetle izlediğini belirtti ve "Türkiye bu sıkıntıları
aşacaktır. Çözüm yeri Meclis'tir. Yolsuzluklara meydan vermeyen yeniden yapılanma gerçekleşirse sıkıntılar bir daha yaşanmaz" dedi.
Sezer, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, olağandışı rejim arayışlarına set çekti. Mesajında 'ülke ekonomisinin içine düşürüldüğü durum' ifadesini kullananan Sezer, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:
'Sorunlar aşılacak'
"Önemli olan akıl ve sağduyunun galip gelmesi, sağlıklı düşünerek sorunlara akılcı ve kalıcı çözümler üretilmesidir. Ülkemizin yaşadığı sorunların çözüm yerinin TBMM olduğuna ve tüm sorunların Meclis'te çözümlenebileceğine inanıyorum. Kurtuluş Savaşı'nın en zor koşullarında, ulusumuzun esenliği yönünde aldığı kararları başarıyla yaşama geçirebilmiş olan Meclisimizin, bugün de sorunların çözümünde üzerine düşeni yapacağından kuşku duyulmamalıdır. Bu bağlamda, ulusal iradenin ortaya konduğu TBMM'de ekonomi programını destekleyecek yasal düzenlemelerin öncelikle sonuçlandırılmaya çalışıldığını memnunlukla izliyoruz. Dileğimiz, Meclisimizde yaratılmış bulunan bu ivmenin korunarak, ülkemizin çağdaşlaşma yönünde gereksinim duyduğu dönüşümü tamamlamasına yardımcı
olacak, Avrupa Birliği tam üyelik sürecindeki çabalarına katkıda bulunacak ve her durumda halkımızın beklentisine yanıt oluşturacak Anayasa değişiklikleri ve yasal düzenlemelerin de gecikmeden gerçekleştirilmesidir."
Sezer: Önce demokrasi
Tüm vatandaşları demokrasiye olan inançlarını korumaya çağıran Sezer siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda yolsuzluklara olanak vermeyen saydam bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi durumunda sıkıntıların bir daha yaşanmayacağını söyledi. Çocuklara sahip çıkılmasını isteyen Sezer onların akıldışılıktan ve bağnazlıktan uzak, yetiştirilmelerinin önemine dikkat çekti.
Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da mesajlarında Meclis'in yıpratılmamasını istedi.