'Yeniden yargı güçlü ihtimal'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görev yapmış, hukukçu kimliğine sahip üst düzey bir Avrupa Konseyi yetkilisi, adil yargılamayı güvenceye alan 6. maddenin birden fazla unsurunun...

BRÜKSEL - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görev yapmış, hukukçu kimliğine sahip üst düzey bir Avrupa Konseyi yetkilisi, adil yargılamayı güvenceye alan 6. maddenin birden fazla unsurunun ihlal edilmesinin, Öcalan davasında 'yeniden yargı dışındaki alternatifleri neredeyse ortadan kaldırdığını' söyledi.
AİHM'nin aldığı kararı 'Bakanlar Komitesi'ne her türlü kararı alabilme olanağı tanıyacak biçimde yazılmış' olarak tanımlayan yetkili, Radikal'e şu değerlendirmeyi yaptı: "Mahkeme yeniden yargılamayı empoze etmiyor. Bakanlar Komitesi'nin alacağı karar tam anlamıyla siyasi bir karar olacak. Konu sadece DGM'nin bağımsızlığı ve tarafsızlığı olsaydı, Türkiye bir şekilde yeniden yargılamanın önünü kesebilirdi. Ancak avukatlarıyla görüşmesi ve savunmaya hazırlık gibi iki ciddi konuda ihlal var. İhlal olduğuna da oybirliğiyle karar verilmiş. Bu durumda yeniden yargılama dışında karar alınması çok zor. Konunun hassasiyetinin bilincindeyiz. Ancak Öcalan'ın terörist örgüt lideri olması nedeniyle adil yargılanma hakkında istisnaya gidilmez."


    http://www.radikal.com.tr/7460417460410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.