'Yenidoğan'da iki bebek öldü

Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi'nde yeni doğan iki bebek enfeksiyon nedeniyle öldü. Rahatsızlanan 14 bebek ise başka hastanelere nakledildi.

MANİSA - Manisa'da önceki akşam Moris Şinasi Çocuk Hastanesi'ne yüksek ateş, titreme ve hıçkırık yakınmasıyla gelen yeni doğan bebek sayısının artması üzerine, hastane görevlileri harekete geçti. Nöbetçi doktor, bebeklerin doğduğu Manisa Doğum ve Bakımevi'yle iletişim kurdu. Bebeklerin yakınmalarını aktaran uzman doktorlar, hastanede enfeksiyon olabileceğini ve araştırılmasını istedi.
Acil olarak toplanan Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi yetkilileri ve Başhekim Dr. Sakıp Eskicioğlu, enfeksiyon riski olasılığı üzerine bebeklerin hastanelere gönderilmesi kararı aldı.
Ani solunum durması
Manisa İl Sağlık Müdürvekili Dr. Osman Öztunç, olayı haber alınca gece Moris Şinasi Çocuk Hastanesi'ne gitti. Öztunç, şu bilgileri verdi:
"Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi'nden makülopopüler döküntü şikâyetiyle ani solunum durması gerçekleşen bebekler geldi. Moris Şinasi Çocuk Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalelerden sonra sekiz bebek İzmir'e, iki bebek Celal Bayar Üniversitesi'ne, altı bebek de Moris Şinasi Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Bebek Satur ve bebek Bedir yaşamını yitirdi. Bugün (pazar) intaniye uzmanları kültür çalışması yaparak enfeksiyona neden olan bakteriyi saptamaya çalışacak."
'İlk bebeğimizdi...'
Bebek Bedir'in babası eczacı yardımcısı Latif Bedir, bebeğin birden titremeye başladığını anlatarak, "İlk bebeğimiz sezaryenden sonra sağlıklı olduğu gerekçesiyle taburcu edildi. Eve götürdüğümüz bebek daha sonra titremeye ve ateşlenmeye başladı. Yasal hakkımızı arayacağız" diye konuştu.
Satur bebeğin babası Murat Satur ise, "Cuma doğum oldu, cumartesi taburcu ettiler. Hastaneden bizi aradılar, 'Uyku düzeninde bir sorun var mı?
Ateşlenince en yakın sağlık kuruluşuna getirin' dediler. Bir saat sonra çocuk fenalaştı. Kucağımızda öldü" dedi.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 18-19 Haziran'da sekiz bebek hayatını kaybetmişti. Ölümlerin 'serratia' adlı bir bakteriden kaynaklandığı belirlenmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7522937522930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.