'Yenidoğan'da toplu ölüm

Otopsi sonuçları bekleniyor
Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesi'ndeki altı bebek cuma ile pazar günleri arasında öldü. Üç bebeğin durumu kritik. Başhekim Armağan Atun: Bebekler erken doğmuştu, risk grubundaydılar. Otopsi sonuçlarını bekliyoruz.
'Enfeksiyon her yerde görülür'
Ölümlere servisteki klimaların bozuk olması nedeniyle ortaya çıkan bakterilerin neden olduğu ileri sürüldü. Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Birtane, "Enfeksiyon hastalıkları tüm hastanelerde görülür. Bunu klimalara bağlamak doğru olmaz" dedi.
Çifte soruşturma başladı
Ölen bebeklerden birinin babası olan Nusret Doğan, "Bu olay benim için Babalar Günü'nde acı bir sürpriz oldu" dedi. Olayla ilgili olarak savcılık soruşturma başlattı. Sağlık Bakanlığı da konuyu araştırmak üzere komisyon oluşturduklarını açıkladı.
Uzmanlar: Ölümler şaşırtıcı
Prof. Haluk Çokuğraş: Prematüre olmak bile başlı başına ölüm sebebidir. Ancak arka arkaya altı ölüm şaşırtıcı.
Dr. Arzu Özgeneci: Bir hemşirenin dikkatsizliği olabilir.
Dr. Alper Soysal: Enfeksiyonlar iki saat içinde öldürebilir.

EDİRNE/İSTANBUL - Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesi'ndeki altı bebek, iki gün içinde esrarengiz şekilde öldü. Altı bebeğin de 700 gr.-1.5 kg. arası ağırlıkta, prematüre olduğu açıklandı. Üç bebeğin daha durumunun kritik olduğu belirtilen servise yeni bebek alınmıyor. Savcılık da adli soruşturma açarken Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Ölümlere, Yenidoğan Ünitesi'ndeki klimalarının çalışmaması ve kuvözlerde ısının yükselmesi sonucu oluşan bakterilerin yol açtığı iddiası
araştırılıyor. Uzmanlar, ölümlere 'hastane enfeksiyonu'nun neden olabileceğini söyledi.
Yenidoğan Ünitesi'nde (sorunlu doğan veya sorunu olması muhtemel bebeklerin yerleştirildiği servis) 18-19 Haziran'da peş peşe gelen ölümler, şaşkınlık yarattı. Ünitedeki klima arızası nedeniyle bebeklerin bulun-duğu kuvözlerdeki sıcaklığın normalin üzerine çıktığı ileri sürüldü. Sıcaklığa bağlı ola- rak bakterilerin gelişmesi nedeniyle bebek
ölümlerinin olduğu yönündeki iddialar üzerine başhekim yardımcısı ve basın sözcüsü Doç. Dr. Murat Birtane, "Enfeksiyon hastalıkları, hastanelerde önemli bir sorundur. Enfeksiyonun çeşitli sebepleri vardır. Mikrop da oluşmuş olabilir. Şu an klimalarla ilgili elimde bir bilgi yok. Bunun sebebini tam anlamıyla klimalara bağlamak doğru olmaz" dedi.
Ölümlerin dün geç saatlerde basına yansıması üzerine Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, kendilerinde bir bilgi olmadığını açıkladı. Bu açıklamayla birlikte, hastane yönetiminin güvenlik birimleri ve adli makamlara zamanında bilgi vermediği iddiası gündeme geldi. Başsavcılık da ölümlere ilişkin adli soruşturma başlattı. Ölen bebeklerden üçünün cesedine hastanede otopsi yapılırken diğer üç bebek de otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Başhekim Doç. Dr. Armağan Atun, perşembe gününe dek hiçbir sorunları olmadığını, cuma gününü cumartesiye bağlayan gece üç bebeğin birden öldüğünü söyledi. Cumartesi akşamı bir, dün sabaha karşı ise iki bebeğin daha ölümüyle sayının altıya ulaştığını belirten Altun, şöyle devam etti:
"Ölenlerin hepsi prematüre, yani zamanından önce ve çok düşük kiloda doğan bebekler. Solunum sıkıntıları olduğundan, yapay solunum cihazlarına bağlıydılar. Ölen bebekler 700 gram-1.5 kilo arasında. Ölen dört bebek 10-15 günlük, ikisi ise 80 günlüktü. Üç bebeğin ölümü üzerine bunlara tıbbi otopsi uyguladık, bizden kaynaklı bir şey var mı diye. Pazartesi günü, yaptığımız tetkiklerin ilk sonuçlarını alacağız. Üç bebeğin cesedini de Adli Tıp Kurumu'na gönderdik. Şu anda ünitede 10 bebek var, ölümler nedeniyle yeni bebek almıyoruz. Kullanılan ilaçlar, serumlar veya başka bir şey mi, bakıyoruz. Bebeklerin prematüre oldukları için mi yoksa enfeksiyon kaptıkları için mi öldüğünü kesinleştirmek amacıyla çalışıyoruz."
Rektör Prof. Dr. Enver Duran da, "Bir anne-baba ve sorumlu kişi olarak ailelerin acılarını paylaşıyorum" diye açıklama yaptı.
'Bebekleri göstermiyorlar'
Bebekleri Çocuk Servisi'nde bulunan ailelerin ise hastane bahçesindeki gergin bekleyişi sürüyor. Torunları hastanede olan Asuman Süzer, endişelerini şöyle anlattı:
"13 gün önce gelinim ikiz bebek dünyaya getirdi. Perşembe günü hastaneye geldiğimizde torunlarımın sağlık durumları iyiydi. Cuma günü ise çocuklarımızı baygın halde bulduk. Enfeksiyon olduğu gerekçesiyle bize göstermiyorlar. Torunlarımı hastaneden çıkarmak istedim, izin vermediler. Başka hastaneler de bu bebekleri kabul etmiyor."
Ünitede tedavisi süren 10 bebekten, ikizlerin annesi Gülün ile babası Yaşar Süzer, "İkizler perşembe günü çok iyiydi. Cep telefonuyla kameraya çektim. Ancak cuma günü geldiğimizde bebeklerde halsizlik vardı. Net bilgi alamıyoruz. Onları hastaneden çıkarmak istedim, ancak virüs olduğunu söyleyerek izin vermediler. Çaresiz bekliyoruz."
Bakanlık komisyon kurdu
Sağlık Bakanlığı da dün bir açıklama yaparak, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nün bebek ölümleriyle ilgili inceleme başlattığını duyurdu. Açıklamada, Bakan Recep Akdağ'ın talimatıyla bir komisyon kurulduğu bildirildi. Komisyon bugün Edirne'ye gidip bir rapor hazırlayacak. 18-19 Haziran günleri ölen bebekler: "Bebek Çalış (18 günlük, 773 gr., prematüre), bebek Avcular (10 günlük, 1070 gr., prematüre), bebek Doğan (6 günlük, 1590 gr., prematüre), bebek Uluğ (5 günlük, 3620 gr., Meningomyelosel), bebek Cılkın (86 günlük, 1790 gr., kronik akciğer hastalığı, solunum sıkıntısı), bebek Bilgin (80 günlük, 950 gr., prematüre, kronik akciğer hastalığı)."Doktorlar: Çok şaşırtıcı
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Çokuğraş: Prematüre bebeklerin ölmesi büyük bir sürpriz değil, ancak arka arkaya altı ölüm şaşırtıcı. Ancak dünyanın her yerinde yenidoğan üniteleri, yoğun bakım üniteleri, enfeksiyonun en fazla görüldüğü yerlerdir. Prematüre olmak bile başlı başına ölüm sebebidir. Çünkü bu bebeklerin solunum merkezi, yutma merkezi, bağışıklık sistemi gelişmemiştir. Enfeksiyonla mücadele etmeleri bu yüzden çok güçtür. 1.5 kilonun altındaki doğumlar yüksek riske sahiptir. 1 kilonun altında doğanlar ise yaşasalar bile bazı sorunlar görülür.
'Dikkatsizlik olabilir'
Amerikan Hastanesi çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Özgeneci: Prematüre bebekler çok iyi bakım gerektirir. Hemşirelerden birinin dikkatsizliği olabilir. Bu bebeklerde ani kan şekeri düşüşleri, ısı kaybı olabiliyor. Bir bebekten diğer bebeğe bakarken, sık sık el yıkamak gerekiyor. Hastane enfeksiyonu alan bebeğin başka odaya alınması lazım. Enfeksiyon da olsa, bir gecede altı bebeğin ölmesi zor. En hızlı ölüm, solunum sıkıntısı nedeniyle olur.
Yanlış yatırma posizyonları da solunum sıkıntısına yol açabiliyor. Örneğin bebeği yüzükoyun yatırmak gibi.
'İki saatte öldürebilir'
Alman Hastanesi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Alper Soysal: Kısa sürede altı bebeğin ölmesi, enfeksiyon olabileceğini gösteriyor. Bakteriyel enfeksiyonlar iki saat içinde bile ölüme yol açabilir. Bir bebekte enfeksiyon saptandıysa, diğer bebeklerden mutlaka ayrılmalı.
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Taşkınal: Bebekler erken doğum olduğu için akciğerleri gelişmemiş oluyor. Bu nedenle solunum sorunları var. İlaçlara karşı direnç kazanmış bir bakteri türü ya da yeni bir bakteri türü de olabilir. Şimdilik bunu bilmiyoruz. Önümüzdeki günlerde belli olur.
(Radikal, dha,)


    http://www.radikal.com.tr/7496397496390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.