Yenikapı'yı doldurmak için yol bulundu

Yenikapı'yı doldurmak için yol bulundu
Yenikapı'yı doldurmak için yol bulundu
Yenikapı sahilini doldurarak dev bir miting alanı yaratacak proje Koruma Kurulu'nun itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geçti. Dolgu alanı denize yapılacağı için Tarihi Yarımada'dan sorumlu kurul 'yetkisiz' kaldı. Odalar dava açacak.
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

İSTANBUL - Yenikapı’da deniz doldurularak inşa edilecek 1 milyon 250 bin kişilik dev meydan için son hamle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi. Geçtiğimiz hafta meydanın imar planlarını 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nu gerekçe göstererek onaylayan ve askıya çıkartan bakanlık, Koruma Kurulu’nun ‘silüet ve topoğrafyayı bozar, uluslararası sözleşmelere aykırı’ itirazını dikkate almadı. Tarihi Yarımada’da verilecek kararlardan sorumlu 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise alınan kararla “yetkisiz” bırakıldı. Yetkisiz bırakılma gerekçesi ise dolgunun ‘SİT alanına değil denize’ yapılması olarak tanımlandı.

Meydan için Yenikapı İDO İskelesi’nden Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne kadar yaklaşık 578 bin metrekarelik alanda denizin doldurulması planlanıyor. Projenin ilk aşamasında denizin içine 2 kilometrelik yol yapılacak. Ardından da 1 milyon 250 bin kişilik miting alanı ve açık otopark inşa edilecek. Kurulun olumsuz görüşüne rağmen projenin ilk etap ihalesi geçen yılın aralık ayında yapılmış, ihaleyi Nas-Nuh-Uğraş İnşaat konsorsiyumu 31 milyon lira bedelle kazanmıştı.


UNESCO LİSTESİNDE


Kazılarda tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine uzandığı ortaya çıkan, UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan, kentsel ve arkeolojik SİT alanı olan yarımadaya yapılan proje, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odası’ndan büyük tepki gördü. Odalar dava açma hazırlığında.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Burası 1. derece tarihi SİT alanı, yapılacak her proje öncesinde Koruma Kurulu onayı gerekir. Fakat dolgu alanı denize yapılacağı için ‘Burası SİT değildir, kurul görüşüne gerek yoktur’ deniyor. SİT alanı önüne yapılan dolgu da SİT haline gelir. Hukuka aykırı bir işlem, dava konusu olacak” dedi.

Mimarlar Odası Sözcüsü Mücella Yapıcı ise “Burası çok önemli bir arkeolojik alan, böyle bir müdahale asla yapılamaz. Kurulun kıyameti koparması lazım ama artık yetkiler tamamen Çeve ve Şehircilik Bakanlığı’nda toplandı. Kurul burada ya görevini yapmıyor ya da yaptırılmıyor” diye konuştu.