'Yenikent bombaları' tanıdık çıktı

'Yenikent bombaları' tanıdık çıktı
'Yenikent bombaları' tanıdık çıktı

Emekli Tuğgeneral Ersöz, tutuklandı.

Ersöz, Ergenekon yöneticisi olmak suçlamasıyla tutuklandı... Ankara'dan çıkan el bombaları ile 2003'te MLKP eylemlerinde kullanılan bombalar aynı kafileden...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Ergenekon’da 10. dalganın artçı şokları sürerken, Ankara’da bir kuyuda bulunan el bombalarının 2003 yılında terör örgütlerince bazı olaylarda kullanılan bombalarla aynı kafileden olduğu belirlendi. Genelkurmay Askeri Savcılığı ile İstanbul Savcılığı’nın kurduğu beş kişilik bilirkişi heyeti, bombaların izini sürüyor. Ankara’da önceki gün yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, örgüt yöneticiliği suçlamasıyla tutuklandı. ‘Ergenekon’un dünkü gelişmeleri şöyle:

Yarbayın bombaları: Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez’e ait olduğu öne sürülen ve Dönmez’in evinde bulunan belgeler ışığında Ankara Yenikent’te bir kuyuda ele geçirilen el bombaları, 2003 yılında MLKP’nin İzmir’deki bazı eylemlerinde ve Türkiye genelinde bankalara yönelik saldırılarda kullanılan bombalarla aynı kafiledendi. MKE, daha önce savcılığa gönderdiği belgelerde, İstanbul ve Eskişehir’de ele geçirilenler ile Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombaların üretim yeri ve üretildikten sonra nereye verildiğine dair bilgilere yer vermişti. Bombaların ait olduğu kafilelerin her birinde 8 ile 12 bin arasında el bombası bulunduğu biliniyor. 

Ankara’da bomba, Hatay’da roketatar mermisi:
Ankara’nın Etimesgut’taki tren istasyonunda dün bir adet el bombası daha bulunurken, akşam saatlerinde de Hatay’dan ‘kazı’ haberi geldi. Reyhanlı ilçesinde yol kenarında terk edilmiş halde MKE?yapımı bir roketatar mermisi bulununca bölgede kazı yapıldı, ancak herhangi bir bulguya rastlanmadı. 

Levent Ersöz tutuklandı: Ankara’da yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, dün polisten İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Ersöz, savcılık sorgusun sonrası tutuklama istemiyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Yeğeni Baran Kayral savcılıkça serbest bırakıldı. Ersöz iki saatlik sorgunun ardından hükümeti yıkmaya teşebbüs, örgüt yöneticisi ve üyesi olmak ve sahte kimlikten tutuklandı. Avukatı Gülten Güven “Deliller sağlıklı değil. 30 yıldır terörle mücadele eden birini terör suçlusu olarak tutukluyorsanız, akla mantığa aykırıdır” dedi. 

Sıra Turhan Çömez’de mi?:  Polis, 1 Temmuz 2008’de gerçekleştirilen altıncı gözaltı dalgasında hakkında yakalama emri çıkarılan ancak ‘dil eğitimi’ için Britanya’ya gittiği öğrenilen eski AKP milletvekili Turhan Çömez’in bu ülkeden ayrılmış olabileceği bilgisi üzerinde duruyor. Almanya, İtalya ve Hollanda’daki Emniyet’in irtibat görevlileri de konuya duyarlı olmaları için uyarıldı. Buna karşın, diplomatik kaynaklar, Çömez’in Londra’da olduğu bilgisinin bile teyide muhtaç olduğunu belirtti. Çömez’in, Ergenekon sanıklarından gazeteci Güler Kömürcü ile yaptığı telefon görüşmelerinin AKP aleyhine bazı çevrelerle ortak eylem yapmaya hazırlandığını ortaya koyduğu öne sürülmüştü.