Yeniköy muhtarı çıktı camii için fotoğraf araştırması yapmış

Yeniköy muhtarı çıktı camii için fotoğraf araştırması yapmış
Yeniköy muhtarı çıktı camii için fotoğraf araştırması yapmış
Yeniköy'de foruma saldıranları "Parka cami yapılmasını engellemek istiyorlar" diye kışkırttığı iddia edilen muhtar Engin Cevahiroğlu'nun, parka yapılması planlanan tarihi cami ihyası için başvuran kişi olduğu belirtiliyor. Muhtar Cevahiroğlu ise başvuruyu kendisinin yapmadığını İBB yetkililerinin elindeki resimler için kendisine başvurduğunu ifade etti
Haber: ELİF İNCE / Arşivi

İSTANBUL - Yeniköy Parkı’ndaki foruma yapılan saldırının tanıkları, Yeniköy mahalle muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun saldırganları kışkırttığını iddia etmişti. Farklı tanıkların ifadelerine göre muhtar Cevahiroğlu, forum sırasında “Sizi Rumlar fişekledi, buraya cami yapılmasını istemiyorsunuz, niyetinizi biliyoruz” diyerek saldırganları forum katılımcılarına karşı kışkırtmıştı.

 

Yeniköy'deki Gezi'ciler: Muhtarın liderliğinde linç edeceklerdi


Cevahiroğlu’nun bahsettiği cami ihyası projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Şu anda Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayıyla parkta 1958’de istimlak edilerek yıkıldığı tahmin edilen Yeniköy Molla Çelebi Cami’nin kalıntıları araştırılıyor.

Sarıyer Postası’nın 31 Mayıs tarihli haberine göre muhtar Engin Cevahiroğlu, tartışma konusu caminin kalıntılarını 5 yıl boyunca araştırdı ve ihyası için Başbakanlık ofisine başvuruda bulundu.

“Yeniköy Muhtarı Cevahiroğlu arkeolog gibi cami buldu” başlıklı haber şöyle:

“Tarihe duyduğu ilgiyle tanınan Yeniköy Mahalle Muhtarı Engin Cevahiroğlu, 480 yıl önce yaptırılan Molla Çelebi Camisi kalıntılarının Yeniköy Parkı içinde olduğunu tespit etti ve yaptığı girişimler sonucu caminin yeniden inşa edilmesine başlanıldı. Yeniköylü bazı vatandaşların yeşil alanın yok edildiği gerekçesiyle karşı çıktığı cami yapımını, ‘Kayıp Kültür Varlıklarının İhyası’ çalışmaları kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

Şeyhülislam Zembili Ali Efendi’nin oğlu Fazıl Efendi (Molla Çelebi) tarafından yaptırıldığı belirtilen caminin 1958 yılında yapılan yol güzergahında bulunduğu gerekçesiyle yıktırıldığını söyleyen Muhtar Engin Cevahiroğlu, “Ancak cami yol üzerinde değilmiş ve boş yere yıktırılmış. Mahallemizin tarihi bir değeri olduğu için de 5 yıl süren araştırma sonucu gerekli bilgi ve görsellere ulaşarak Başbakanlığa müracaat ettim. Başbakanlık beni, Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Yapılan araştırma sonucu cami temelinin park alanı içinde olduğu anlaşıldı ve yeniden inşasına karar verildi” dedi.

 

Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırıCaminin yeşil alanı yok etmeyeceğini, tersine tarihe saygı çerçevesinde asırlık bir eserin yeniden kazanılıp, ibadete ve turizme açılacağını söyleyen Muhtar Engin Cevahiroğlu, “200 metrekarelik alanı kapsayacak cami, mahallemize değer kazandıracak. İnsanlarımız burada hem ibadet edip, hem de tarihi eser olarak gezip, inceleyebilecek. Ayrıca bu cami yapıldığı zamanlar bahçesi Osmanlılar tarafından mezar olarak kullanılmış. Yani şu anda insanlarımızın üzerinde gezip, dolaşıp, köpeklerini gezdirdikleri toprağın altına mezarlar olduğunu bilip, saygı duymaları gerekir. Bunun yanında caminin hemen arkasında 13. Yüzyılda yaptırılan Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi ile yan tarafından da Mimar Sinan tarafından yaptırılan Salih Paşazade Hamamı’nın kalıntıları var. Keşke buradaki tüm tarihi eserler yeniden kazanılsa da, halkımız yararlansa” diye konuştu.”


‘YEŞİL ALANIMIZIN KORUNMASINI İSTİYORUZ’

3 hafta önce Change.org sitesinde projenin iptali ve parkın korunması talebiyle bir kampanya başlatılmıştı. 1574 kişinin imzaladığı kampanyanın metni şöyle: “Yeniköy Parkı yarım asırdan beri Boğaziçi’nin en güzel yeşil alanlarından biridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Başkanlığı ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurul kararı kapsamında; Fazıl Efendi Camii’nin Yeniköy Parkı’nda temeli olduğu iddiası ile başlatılan araştırma kazılarının bir an önce durdurulması gerekmektedir. 1500’lü yıllarda park alanında temelinin olduğu iddia edilen Fazıl Efendi Camii’nin yeniden inşasında hiçbir kamu yararı bulunmamaktadır. Zira Yeniköy’de bu alanda birbirine yakın 5 adet cami vardır.(Osman Reis Camisi, Tekke Mescidi, Yeniköy Camisi, Yeniköy Merkez Çarşı Camisi, Bağlar Camisi...)
Yapılması planlanan camii projesi ile ortak kullandığımız yeşil alan ve ağaçlarda çevre katliamı yaşanacaktır. Çocuklar oyun alanlarından, genç ve yaşlılar nefes aldıkları keyifli buluşma noktasından mahrum kalacaklardır. En önemlisi Boğaziçi İmar yasası kapsamındaki yapılaşma yasağı camii inşaası ile delinmiş olacaktır. Yeniköylüler olarak Parkımızda başlatılan camii araştırma kazılarının durdurulması, projenin iptalini ve yeşil alanımızın korunmasını istiyoruz. Bu imza kampanyasına çevreye duyarlı tüm dostlarımızın katılmasını, destek vermesini bekliyoruz.”

‘BAŞVURUYU BEN YAPMADIM’

Muhtar Engin Cevahiroğlu ilk başvuruyu kendisinin yapmadığını, camiden eski fotoğraf araştırması yaptığını söyledi:

"Bize Başbakanlık'ın altında çalışan Tarihi Koruma Müdürlüğü'nden beş yıl önce bir başvuru geldi. Osmanlı arşivleri açılınca İBB çalışmalar yapıyor, kayıp eserleri arıyorlar. Biz büyüklerimizden duyuyorduk bu camiyi. Bana gelip sordular camiden eski resim var mı diye. Zaten kendileri çoğunu bulmuş ben de bir iki resim verdim. İki ay önce parkta kazı çalışmaları başladı. Ben halkıma müjde verdim bu eski eseler ihyasıyla ilgili çalışma yapacaklarını söyledim. Orada üç ağacımız sökülüp yana monte edilecek"


  http://www.radikal.com.tr/1138579113857911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir sürü harap olmuş kilise ve ibadethaneler var - carlitto

  Mesela Beşiktaş Arnavutköy'de yok olmuş bir tane kilise var. Üstelik arazisi ve kalıntıları belli. terk edilmiş arazi konumunda. üstünde park filanda yok. "tayyareci suphi sokak"ta. niye kimse bunu sorgulamıyor mesela? adaletse, bütün ibadethanelere adalet.

  calacagi minareye kilif - karayel1965

  ya Allah askina tc sinirlari icerisinde hangi yerlesim alaninda yüz metrede bir cami yokki sen tuturmissun yer altindaki dagilmis temel taslarinin üzerine tarihi cami yapacaksun, resmen yeniyi tarihi diye yutturacaginimi sandin.istanbul surlarini yaptirmaya kalkda inanalim,en azindan yerüstünde yer yer kalintilari var,krokisi var.bence bu iste rantcilik var.

  Kilise - fikretbocek

  Kiliseler de kültür varlıklarımız. Oralara kilise neden yapılmıyor? Ayrıca, eğer halkı parktaki gruba karşı saldırmaya teşvik etmişse savcılığın işlem yapması doğru olmaz mı?

  yeşil alan nemize lazım - ataycanada

  zaten park vs gibi yerler ecnebi adeti tasmayla hayvan gezdirme, ahlaka mugayir fiillerin tatbik alanları oldukları için bertaraf edile. bir de buradaki cami efendiler. metro kazısı yaparken bulunanlar gibi canak çömlekten değil.

  1958 de istimlak edilerek yıkılmış! - by-bucur

  1958 de istimlak edilerek yıkılmış! Menderes in kuvvetli olduğu bir dönemde yıkılmış!Sağ görüşlü biri olarak, CHP yi cami yıkmakla itham edenlere kapak olması dileklerimle!

  caminin yıkılış tarihi - sktk60

  benim dikkatimi çeken bu tarihi caminin ortadan kaldırılış tarihi yıl 1958 deniyor hangi parti iktidardaydı acaba başta menderesmi vardı çünkü yol yapımından bahsediliyor menderesin vatan caddesini yaptırırken bayağı tarihi camilerin yıktırıldığını söylüyorlar buda menderes dönemindemi yıkılmış acaba?

  YENİKÖY MUHTARININ OYUN'UNA ALET OLUNMAMLIDIR. - m.rozbilen

  Muhtarın kültür varlıklarının korunması çabalarını takdirle karşılıyorum.Ancak tozu bile kalmamış bir caminin tarihteki yerinin Yeniköy parkında bulunduğu gerekçesiyle yeniden inşası için yaptığı girişimleri çok da mantıklı bulmuyorum.Muhtarın gayesi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.Yani parkına sahip çıkan ve parkta bir yapılşmanın olmasını istemeyen halkı "cami düşmanı" gibi gösterme gayretinden başka bir şey değildir.Oysa kimse camiye karşı değil,cami düşmanı da değil.Ama yerinde yapılmak kaydıyla.Muhtarın parkına sahip çıkan halka karşı linç girişimini kışkırtma amacı oynamak istediği oyunun parçasıdır.İstanbul belediyesi ve diğer kamu kurumları muhtarın oyun'una alet olmamalıdır.