Yeniköy Muhtarı konuştu

Yeniköy Muhtarı konuştu
Yeniköy Muhtarı konuştu
Yeniköy'de dayaklı forumun ardından muhtar konuştu: "Ben kışkırtmadım. 'Ağaç katliamı var diyorsanız toplanmamanızı tavsiye ederim' dedim."
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı ’ndaki çadırlar geçtiğimiz cumartesi günü boşaltıldığından beri 30’un üzerinde mahalle parkında forumlar düzenleniyor. Mahalleler bu forumlarda Gezi Parkı’nda yaşananlar ve mahalle ölçeğinde yürütülecek çalışmalar gibi konuları tartışıyor. Yeniköy Parkı’nda önceki akşam mahalle foruma düzenleyenler saldırıya uğradı. Sldırıda birçok kişi yaralandı. Yaralılar ve görgü tanıkları, Yeniköy muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun saldırganları “Bunları Rumlar fişekledi, parka cami yapılmasını istemiyorlar” diyerek kışkırttığını öne sürdü.

KATILIMCI: 8 KİŞİ SALDIRDI
Koç Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan 27 yaşındaki G.D.’de forumda çıkan olaylar sırasında darp edildiğini, karakolda muhtar ve saldırganlardan şikâyetçi olduğunu söyledi. G.D. yaşananları şöyle anlattı: “Forumda saat dokuz civarı 150 kişi kadar toplanmıştık. Tartışılan konulardan biri de parkın içerisinde Menderes zamanında yıkılmış caminin yeniden yapılması planlarıydı, daha önce bu konuda imza toplayanlar da olmuş. Daha sonra muhtar olduğunu öğrendiğimiz bir kişi söz alarak konuşmayı camii üzerinden açtı, ajitasyon yaptı. Park içerisindeki şantiyenin cami inşaatı olduğunu ve parka cami yapılacağını söyledi. Yarım saat sonra muhtarın yanında bizimle alakası olmayan 10 kişilik bir grup gördüm. Herhalde mahallenin delikanlılarıydı. Bu şahısların toplantı başlamadan gelerek ‘Burada tencere tava çalmayın’ diye uyarı yapan şahıslar olduğunu anımsadım. Saat 23:20 sıralarında toplantıyı bitirme kararı aldığımız sırada muhtar olarak bildiğimiz şahıs sesini yükselterek, ‘Buradaki insanlar Rumların fişeklemesi ile toplanmıştır, Yeniköy’e cami yapılmasını engellemek için buradasınız, niyetinizi biliyorum’ diye seslenince aralarından biri üzerimize saldırdı. İtiş kakışla başladı, insanlar linç edilecekti. Aynı sokak içerisinden kadın çığlıkları gelince oraya koştum, toplantıya katıldığını bildiğim 2 kadına 2 erkek tarafından yumruk atıldığını gördüm. O kadınlarla erkeklerin arasına girince muhtarı gördüm, ‘Bu olaylardan siz sorumlusunuz’ dedim. O sırada muhtar tarafından itildim, sonra da tam 8 kişi bana saldırdı. Vururken, ‘Gidin buradan’ diyorlardı. Daha sonra 50 yaşlarında bir adamı eşiyle birlikte taksiye bindirdim, adamın gözü kaşı açılmıştı, kan revan içindeydi.”
Muhtar Engin Civanoğlu ise kavganın ortasında kaldığını öne sürdü.
Muhtar Civanoğlu, endişe yaratan geceyi şöyle anlattı:
“Akşam eve gelirken kalabalığı görüp dahil oldum. Emirganlı bir hanım da herkese iki dakika söz hakkı vererek halkayı yönetiyordu. Biri ‘Bakın muhtarımız da gelmiş fikir beyan etsin’ dedi. Ben de ‘Park ortadan kaldırılacak, ağaç katliamı olacak diye toplandıysanız hiç toplanmamanızı tavsiye ederim, bu yalandır’ dedim. Biz konuşurken saat 10 gibi iki zıt görüşlü kişi kavgaya tutuştu. Ana cadde olduğu için kalabalığı gören geldi. Bir bayana ‘Haydi gidin de zarar görmeyin sıkıntı olacak’ dedim. Herhalde o sırada vurmuşlar ona, beni de münakaşa ediyor gibi görmüşler.”


  ETİKETLER:

  Gezi Parkı

  ,

  Akşam

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Cami

  ,

  Cadde