Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı

Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı
Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı
Gezi Parkı'nın polis tarafından boşaltılmasının ardından semt parklarında yaygınlaşan halk forumları devam ederken, dün gece Yeniköy'de kaygı verici bir gelişme yaşandı. Bir grup, forum için parkta toplananlara, "İbadete karşı çıkıyorsunuz, Rumların peşinden geldiniz" diyerek müdahale etti.

Radikal.com.tr – İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda bir alışveriş merkezi ve tarihi Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması için girişilen inşaat düzenlemelerine karşı gelişen tepkiler 25. gününde…

1 Haziran günü polisin çekilmesiyle Gezi Parkı’na yerleşen ve burada iki haftayı aşan bir süre boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiren eylemciler, 15 Haziran günü geniş çaplı bir polis operasyonuyla parktan çıkarıldıktan sonra eylemlerin yöntem ve mekanları da değişmeye başlamıştı. Gezi Parkı’na yönelik sert polis müdahalesi ve 24 saati aşkın bir süre devam eden sokak çatışmalarının ardından, Gezi eylemlerinin başlangıcında etkin olan ‘barışçıl protesto ’ etkinlikleri geri döndü. Hızla tüm yurda yayılan ‘duran adam’ eylemlerinin yanı sıra çeşitli semt parklarında düzenlenen halk forumları da bunlardan biri.

Başta Beşiktaş ’taki Abbasağa Parkı olmak üzere, Taksim, Cihangir, Kadıköy, Fatih, Maltepe, Göztepe, Maçka, Yeniköy gibi pek çok semtte bir araya gelen halk, forumlarda görüşlerini dile getirmeyi, Gezi direnişinin bundan sonraki seyrini tartışmayı sürdürüyorlar.

İşte bu forumların yapıldığı parklardan birinde dün ‘korkutucu’ bir gelişme yaşandı. Yeniköy Parkı’ndaki forumun üçüncü gecesinde bir araya gelen yaklaşık 60 kişilik grup, 30 kişi oldukları söylenen bir başka grubun saldırısına uğradı. Görgü tanıkları, foruma geldikten sonra söylemleriyle ortamı gerdiğini ve saldırgan gençleri kışkırttığın söyledikleri Yeniköy Mahallesi Muhtarı Engin Cevahiroğlu’nu da olayları başlatmakla suçluyor.

Bir görgü tanığının anlatımına göre, Yeniköy Parkı’ndaki forumda dün akşam , bu parka yapılacak cami için ağaçların kesilmesi üzerine konuşmalar yapılırken, parkta bulunan muhtar forum katılımcılarına, “Siz burada oturmuyorsunuz; Emirgan’dan, Sarıyer’den geliyorsunuz” diyerek tepki toplamaya başladı. Bu esnada asker uğurlama konvoylarından ve etrafta dolaşan şüpheli gruplardan tedirgin olan forum ahalisi kalkmak istedi. Ama yine görgü tanıklarının anlatımına göre tam bu esnada muhtar şu sözleri sarf etti: “Rumların peşine takılıp gelmişsiniz buraya. Herkes kendi parkına gitsin! Buraya gelmiş, insanların ibadet etmesine karşı çıkıyorsunuz…”

Görgü tanıklarının anlatımına göre, bu sözlerin ardından etraftaki bazı gençlerden foruma katılanlar aleyhine sözler yükselmeye başladı. Arbede başladı ve muhtarın sözlerini destekleyen gruptakiler aralarında kadınların da bulunduğu bazı kişileri darp ettiler, kaçanların sığındığı bir kafeteryaya da zarar verdiler. 


  http://www.radikal.com.tr/1138527113852715

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rum! - Gulazer

  Eskiden ermeni ve kürt olmayı küfür sayaraktan direnenlere hakaret ederlerdi. Şimdi sıra Rumlara mı geldi. Herkesi maskesi düşüyor bu günlerde

  - momentum

  "...gibi pek çok semtte bir araya gelen halk..." Hani o meşhur hikaye vardır ya, tek partili yılların bir İstanbul valisi, "halk plaja akın etti vatandaş denize giremedi" der. Sözcükler önemli değil, yer değiştirse de olur ama fenomen aynı: "halk (veya vatandaş) parkı bastı, vatandaş (veya halk) foruma devam edemedi".

  Rumların Peşinden Geldiniz - Turkuvaz

  Rumlar kötümü ? Nedemek Rumların peşinden geldiniz ? Biz Avrupa ülkelerindeki insanlara kızıyoruz rasistler diye. bu düşünce yapısındaki insanlarımız Rum sevmez, yahudi sevmez, kendi düşüncesinden olmayanı sevmez... nasıl bir ruh halidir bu ? Şu İstanbul2a rumlar sizlerden daha fazla sahip çıktı diyeceğim ama yine alınacaksınız.

  taraf seçmek zorunda bırakılıyoruz - made in blacksea

  Geçmişteki tüm olaylarda ve darbelerde gördüğüm en önemli ayrıntı, insanların kamplaşması ve nefret duyguları ile birbirine kırdırılmaları.Hep karşı çıktım ama artık taraf belirleme zorunda hissediyorum kendimi, ok yaydan çıkmış gibi.Yalnız bu olayların geçmişten farkı, geçmişte herkes bir ideolojinin peşinden gidiyordu,herkes kendi düşüncesi doğrultusunda cumhuriyetin temel değerleri ile oynamadan savaş veriyordu. Bugünse başbakana tapınan amaçsızlar ile geleceği gören özgürlükçü gençler ve destekçileri var.Bu da enteresan.VE korkarım ki bunlar güzel günlerimiz:(

  Bu ayet kime sesleniyor dersiniz? - patronahalil

  "bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin." (Maide:8) Bu ayet, Türkiye'de sağcılığa bulaşmış ortalama Müslümanın unuttuğu bir ayettir. Bu ülkeden Ermeniler, Rumlar kovulduğunda malları yağmalandığında, Kürtler ve Aleviler veya solcular katledildiğinde sağcı Müslümanın elinde Türk bayrağı yağmaya ortak olmaya gidiyordu. Aynı kitle bugün yine saldırıyor, ne adına saldırıyor, din adına saldırıyor, ama İslam, ayette de görüldüğü gibi bu sağcı kitleye tam anlamıyla haddini bildiriyor, hadi oradan diyor, adam olun diyor insan olun diyor, biz de diyoruz, insan olun... Kuran-ı Kerim'in bu anlamıyla konuştuğu yerde bu tefeci bezirganların saldırılarına göğüs gerecek göğsü imanlı devrimci ilerici insanlar da vardır, olacaktır.

  Muhtar - gokhangokhan

  Tebrik ediyorum Muhtar'ı sorumlululk bilinci ile davranmış, muhtarlık yetmez başbakan olmalı bence. Park dediğin nedir ki? Üç beş ağaç kesilir yapılır cami, hem parklarda oturup bira falan içiyorlar. Ancak bu muhtarın da başbakanın da unuttuğu, görmediği birşey var. Harcında zulüm olan cami yapmasan daha iyi olur. Park yıkıp cami yapmak zulümdür.

  irtica hortluyor, Erdogan-AKPnin amaci seriatci Islam devletidir - radi11

  Tayyip Erdogan'in "din elden gidiyor" "namus elden gidiyor" gezi-taximcileri atesit diyerek kiskirtmanin buyuk sonuclari olacaktir. Yargi ortada yok. Derin islami uykuda.