Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı

Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı
Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı
Gezi Parkı'nın polis tarafından boşaltılmasının ardından semt parklarında yaygınlaşan halk forumları devam ederken, dün gece Yeniköy'de kaygı verici bir gelişme yaşandı. Bir grup, forum için parkta toplananlara, "İbadete karşı çıkıyorsunuz, Rumların peşinden geldiniz" diyerek müdahale etti.

Radikal.com.tr – İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nda bir alışveriş merkezi ve tarihi Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması için girişilen inşaat düzenlemelerine karşı gelişen tepkiler 25. gününde…

1 Haziran günü polisin çekilmesiyle Gezi Parkı’na yerleşen ve burada iki haftayı aşan bir süre boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiren eylemciler, 15 Haziran günü geniş çaplı bir polis operasyonuyla parktan çıkarıldıktan sonra eylemlerin yöntem ve mekanları da değişmeye başlamıştı. Gezi Parkı’na yönelik sert polis müdahalesi ve 24 saati aşkın bir süre devam eden sokak çatışmalarının ardından, Gezi eylemlerinin başlangıcında etkin olan ‘barışçıl protesto ’ etkinlikleri geri döndü. Hızla tüm yurda yayılan ‘duran adam’ eylemlerinin yanı sıra çeşitli semt parklarında düzenlenen halk forumları da bunlardan biri.

Başta Beşiktaş ’taki Abbasağa Parkı olmak üzere, Taksim, Cihangir, Kadıköy, Fatih, Maltepe, Göztepe, Maçka, Yeniköy gibi pek çok semtte bir araya gelen halk, forumlarda görüşlerini dile getirmeyi, Gezi direnişinin bundan sonraki seyrini tartışmayı sürdürüyorlar.

İşte bu forumların yapıldığı parklardan birinde dün ‘korkutucu’ bir gelişme yaşandı. Yeniköy Parkı’ndaki forumun üçüncü gecesinde bir araya gelen yaklaşık 60 kişilik grup, 30 kişi oldukları söylenen bir başka grubun saldırısına uğradı. Görgü tanıkları, foruma geldikten sonra söylemleriyle ortamı gerdiğini ve saldırgan gençleri kışkırttığın söyledikleri Yeniköy Mahallesi Muhtarı Engin Cevahiroğlu’nu da olayları başlatmakla suçluyor.

Bir görgü tanığının anlatımına göre, Yeniköy Parkı’ndaki forumda dün akşam , bu parka yapılacak cami için ağaçların kesilmesi üzerine konuşmalar yapılırken, parkta bulunan muhtar forum katılımcılarına, “Siz burada oturmuyorsunuz; Emirgan’dan, Sarıyer’den geliyorsunuz” diyerek tepki toplamaya başladı. Bu esnada asker uğurlama konvoylarından ve etrafta dolaşan şüpheli gruplardan tedirgin olan forum ahalisi kalkmak istedi. Ama yine görgü tanıklarının anlatımına göre tam bu esnada muhtar şu sözleri sarf etti: “Rumların peşine takılıp gelmişsiniz buraya. Herkes kendi parkına gitsin! Buraya gelmiş, insanların ibadet etmesine karşı çıkıyorsunuz…”

Görgü tanıklarının anlatımına göre, bu sözlerin ardından etraftaki bazı gençlerden foruma katılanlar aleyhine sözler yükselmeye başladı. Arbede başladı ve muhtarın sözlerini destekleyen gruptakiler aralarında kadınların da bulunduğu bazı kişileri darp ettiler, kaçanların sığındığı bir kafeteryaya da zarar verdiler.