Yeniköy'deki Gezi'ciler: Muhtarın liderliğinde linç edeceklerdi

Yeniköy'deki Gezi'ciler: Muhtarın liderliğinde linç edeceklerdi
Yeniköy'deki Gezi'ciler: Muhtarın liderliğinde linç edeceklerdi
Dün akşam Yeniköy'deki forum saldırısında darp edilenler anlattı: "Muhtar insanları kışkırttı. 'Cami yapılmasını engellemek için geldiniz, niyetinizi biliyorum' deyince yanındakiler üzerimize yürüdü." Sarıyer Belediyesi ise, "Cami ihyası İBB'nin projesi, bize sorulmadı' diyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yeniköy Parkı’nda dün akşamki mahalle forumuna yapılan saldırıda yaralananlar, “Muhtarın kışkırtmasıyla çoğunluğu kadın ve çocuk olan kalabalık linç edilecekti. 50 yaşında bir adamın kaşı gözü dağıldı, iki kadın bir sokakta iki erkek tarafından darp edildi” dedi.

Gezi Parkı’ndaki çadırlar geçtiğimiz Cumartesi günü boşaltıldığından beri 30’un üzerinde mahalle parkında forumlar düzenleniyor. Mahalleler bu forumlarda Gezi Parkı’nda yaşananlar ve mahalle ölçeğinde nasıl çalışmalar yürütülebileceği gibi konuları tartışıyor. Yeniköy Parkı’nda da dün akşam ikinci kez forum düzenleniyordu. 


‘VURURKEN, 'GİDİN BURADAN' DİYORLARDI


Koç Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan 27 yaşındaki G.D.'de forumda çıkan olaylar sırasında darp edildiğini, karakolda muhtar ve saldırganlardan şikayetçi olduğunu söyledi. G.D. olayları şöyle anlattı: “Forumda saat dokuz civarı 150 kişi kadar toplanmıştık. Çoğunluk kadın ve çocuktu, Tarabya, Sarıyer ve Maslak’tan gelenler vardı. Tartışılan konulardan biri de parkın içerisinde Menderes zamanında yıkılmış camiinin yeniden yapılması planlarıydı, daha önce bu konuda imza toplayanlar da olmuş. Cami meselesi konuştuğumuz birçok konudan yalnızca biriydi. Daha sonra muhtar olduğunu öğrendiğimiz bir kişi söz alarak konuşmayı camii üzerinden açtı, ajitasyon yaptı. Park içerisindeki şantiyenin cami inşaatı olduğunu ve parka cami yapılacağını söyledi. Yarım saat sonra muhtarın yanında bizimle alakası olmayan 10 kişilik bir grup gördüm. Herhalde mahallenin delikanlılarıydı. Bu şahısların toplantı başlamadan gelerek ‘Burada tencere tava çalmayın’ diye uyarı yapan şahıslar olduğunu anımsadım. Saat 23:20 sıralarında toplantıyı bitirme kararı aldığımız sırada muhtar olarak bildiğimiz şahıs sesini yükselterek, ‘Buradaki insanlar Rumların fişeklemesi ile toplanmıştır, Yeniköy’e cami yapılmasını engellemek için buradasınız, niyetinizi biliyorum’ diye seslenince aralarından biri üzerindeki tişörtü yırtıp üzerimize saldırdı. Muhtar camiden çıkanları da sokak başına toplamıştı, 40 kişi oldular. İtiş kakışla başladı, insanlar linç edilecekti. Ben ortamı sakinleştirmek için uğraşırken muhtar olarak bildiğim şahsın bir sokağa doğru ayrıldığını gördüm. Aynı sokak içerisinden kadın çığlıkları gelince oraya koştum, toplantıya katıldığını bildiğim 2 kadına 2 erkek tarafından yumruk atıldığını gördüm. O kadınlarla erkeklerin arasına girince muhtarı gördüm, ‘Bu olaylardan siz sorumlusunuz’ dedim. O sırada muhtar tarafından hafifçe itildim, sonra da tam 8 kişi bana saldırdı. Saldırmadığımı anlatmak için kollarımı kaldırdım ama vurmaya devam ettiler. Vururken, ‘Gidin buradan’ diyorlardı. Daha sonra 50 yaşlarında bir adamı eşiyle birlikte taksiye bindirdim, adamın gözü kaşı açılmıştı, kan revan içindeydi. Yumruk ve tekmelerle saldırdılar, sopa ve bıçak kullanıldığını görmedim.” 


Yeniköy Parkı'nda halk forumuna saldırı


G.D. ile olay sırasında birlikte olan 26 yaşındaki kafe işletmecisi D.G. de, “Muhtara ‘Mutlu musunuz insanları kışkırttığınız için’ deyince sakallı bir adam suratımı tutarak bana da saldırdı. İnsanlar üzerimize gelmeye başladı. Biri arkadaşıma uçan tekme attı, arkadaşım yere kapaklandı. Ben de onu tutmak isterken kafama vurup yumruk attılar” dedi. D.G. bu akşam parka tekrar gitmek istediklerini anlatarak, “Barışçıl, şiddete yönelik bir hareket olmadan, dün nasıl insanca konuşmak için gittiysek aynı o şekilde gideceğiz...” diye konuştu. 

MUHTAR KONUŞTU:  HERHALDE ÖYLE GÖRMÜŞLER


Muhtar Engin Cevahiroğlu ise saldırganları tanımadığını iddia ederek “Birbiriyle zıt görüşlü iki kişi kavgaya girişti. Ben ortada kaldım, yapmayın etmeyin dedim ama insanlar galeyana geldi” diye konuştu: “Dün akşam eve gelirken kalabalığı görüp dahil oldum. 45-50 bayan toplanmışlardı, Emirganlı bir hanım da herkese iki dakika söz hakkı vererek halkayı yönetiyordu. Biri ‘Bakın muhtarımız da gelmiş fikir beyan etsin’ dedi. Ben de ‘Park ortadan kaldırılacak, ağaç katliamı olacak diye toplandıysanız hiç toplanmamanızı tavsiye ederim, bu yalandır’ dedim. Biz demokrasi içinde konuşurken saat 10 gibi iki zıt görüşlü kişi kavgaya tutuştu. Ana cadde olduğu için kalabalığı gören geldi. Bir bayana ‘Haydi gidin de zarar görmeyin sıkıntı olacak’ dedim. Herhalde o sırada vurmuşlar ona, beni de münakaşa ediyor gibi görmüşler”

Cevahiroğlu, “Sizi Rumlar mı fişekledi” ifadelerini kullandığı iddiası hakkında “Baktım grupta beş bayan bizim Rum vatandaşlarımız. Ben de onlara ‘Vaftizlerinize, ölümlerinize geliyorum, birlik beraberlik içindeyiz, neden bana gelmediniz, kalbimi kırdınız’ diye serzenişte bulundum o kadar” dedi.Sarıyer Belediyesi: “Projeyle alakamız yok”
Öte yandan, Sarıyer Belediyesi basın danışmanlığından Radikal’e yapılan açıklamada ise ilçe belediyesinin cami ihya projesiyle bir bağlantısı olmadığı belirtildi. Belediye yetkilisi, saldırıyı kınayarak, “Herkesi hoşgörü ve huzura çağırıyoruz. Barış dili kullanmaya devam edelim” dedi.
Yetkili, parktaki cami projesiyle ilgili, “1540’dan kalma Molla Çelebi Camisi’nin ihyasına yönelik projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi yürütüyor. Şu anda parkta Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla 1958’de yıkılan caminin kalıntıları aranıyor. Kazının yapıldığı alan Boğaz öngörünüm bölgesi olduğu için Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkisinde. Her türlü ruhsat, izin, yapılaşmadan onlar sorumlu. Bizimle bir alakası yok” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1138575113857513

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  winzer64'a cevap - ohabey

  'Imdat polis' degil 'Gorevini yap, polis!'. Polis yetki alani disina cikinca da 'Orada dur, polis!'. Bilincli vatandaslarin polis ile iliskisi boyle.

  ... - LoremIpsum

  Kürt sorununun cözüm garantisi AKP degildir, CHP hicdegildir, BDPde tek cözüm garantisi degildir. Insanlik bir zihinsel uyanis yasamakta, buna illaki dis güclerin cikar hesaplarida eklenmekte. Ister AKPyle ister CHPyle isterse BDPyle, bu sorunun cözümü ve bagimsizlik birtek zamana ve sürecin olgunluguna baglidir. Bugünki partilerin bu gelismelere sahitlik yapmasi sadece bir tesadüftür. MHPnin basta oldugu bir dönem olmus olsaydi bile bu gelismeler yasanacakti, 99da Sayin Öcalani asmaya "bagimsiz siyasi gücü" yetmedigi gibi. Zihinler milliyetcilik/atatürkcülük/dincilik gibi olgulardan arindiktan sonra sürec olgunlasmis olacaktir..

  bu din size fazla yemin ederim fazla. - demlicay2011

  kubilay olayı size yeterince ders olmamış orası belli. dini kullanarak at koşturamassınız bu memlekette. cami sayısına bakın. kimse cami düşmanı değil. siz fırsatçısınız bu açık ve net. amacınız ortaçadaki gibi mutlu yaşamak. ezerek kursak avcılığı yaparak. bir kere olsun emekten alınterinden bahsetmediniz. üstelik din bunu emrettiği halde. siz varya siz. yatacak yeriniz yok.

  imdat polis - winzer64

  üc gün önce saldirip taslayip küfredip asagiladiklariniza: imdat polis, imdat polis diyerek görevlerini yapmaya cagirabilirdiniz... etme bulma dünyasi, ne demisler sakla polisi gelir zamani...

  soruYORUM - esiroglu

  Karanlık görüntüler. Kelimenin gerçek manasında karanlık. Birkaç gün önce "Okmeydanındaki eli bıçaklı, sopalı adamlar" haberine yorum yazdım yayınlanmadı. Çünki videolardaki adamlarda ne bıçak ne de sopa vardı. Onu görünce bu habere neden inanayım? Belkide densizin biri geldi küfür etti sonrada ortalık karıştı. Ak Partiye oy vermiş biri olarak şiddeti savunmam, tasvipde etmem. Yorumumu soruyla bitireyim mahalle forumları Gene Sharp'ın kitabında kaçıncı sırada?

  Gerçek - blueknife

  Kürd Sorunu özelinde de AKP'li kimi sözcüler ve köşeciler ve yandaşları başkaca partilerin tabanlarının yahut epeyce bir kısmının Kürd Sorununun barışçıl çözümüne karşı olduğu savını ileri sürüp duruyorlar. Henüz AKP ve onu oluşturan bileşenlerin ve seçmen tabanının nasıl bir sosyolojiye sahip olduğu, ne türden bir siyaset-ideolojik duruma denk geldiği pek tartışılmıyor ve gündeme gelmiyor. Bunun nazik bir takım sebepleri vardı. AKP Düzenin ve Devletin sahibi. Şimdi soralım bu barışçıl toplantıya saldıranlar, çoluk çocuk ve kadınların, yaşlıların olduğu bu toplantıyı basanlar o sokak arasında iki "başı açık" kadına uçan tekme atanlar yumruk sallayanlar kimin tabanı acaba. (nasıl hoşunuza gitti mi "başı-açık" diye belirtmem!!! bir kadına saldırmak başlı başına iğrenç birşeydir lakin başı açık ya da başı kapalı diye saldırmak iğrenç ötesidir kim yapıyorsa.) AKP tamamı ile 12 eylül öncesinin Milliyetçi Cephesini hem oy olarak hem siyaset olarak içerisinde barındırıyor ve ona teslim. Nuray Mert bugün Birgün Gazetesin'de neyin ne olduğuna dair gayet somut gerçekleri aktarmış. Kalemine ve yüreğine sağlıktır.

  kafasi 1540 da kalmis - iris78

  Ayip muhtar ayip.. Senin hem temsil hem de hizmet sorumlulugun var. Bir gurup gencin gösteri yapmasiyla bir devlet projesi ne baslar ne de biter. Sen orada bir mahallenin önderisin. Bu kin bu siddet neyin nesi??