Yer üstündeki mühimmat da sokağa terk ediliyor...

Yer üstündeki mühimmat da sokağa terk ediliyor...
Yer üstündeki mühimmat da sokağa terk ediliyor...

Ankara?da en son Yarbay Mustafa Dönmez?den çıkan kroki üzerine Yenikent Zir Vadisi?nde yapılan kazılarda, çok sayıda askeri malzeme ele geçirilmişti. FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA

Kazılarda çok sayıda silah ele geçirilen başkentte önceki akşam bir alışveriş merkezi önündeki poşetten 200 adet G3 mermisi, dün de parktaki bir poşetten iki el bombası çıktı

ANKARA - Ergenekon soruşturması çerçevesinde elde edilen bazı belge ve krokiler ışığında Gölbaşı’nda ve Yenikent’te cephanelikler bulunmasının ardından Ankara’nın değişik yerlerinde poşet içinde bomba ve mühimmat bulunduğu haberleri gelmeye başladı. Ankara polisi, önceki gece Oran’da bir alışveriş merkezinin yakınında bir poşet içinde 200 G3 piyade tüfeği mermisi, dün de Cemre Parkı’nda bir poşet içinde iki el bombası buldu. Kazıların ardından, bu kez toprağın üstünden çıkan mühimmat, “Ergenekon operasyonlarından gözü korkanlar ellerindeki mühimmatlardan mı kurtuluyor” yorumlarına neden oldu.

Önce gömülü iki cephanelik
Ergenekon soruşturması çerçevesindeki son operasyonda tutuklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde bulunan kroki doğrultusunda Gölbaşı’nda, aranırken Ankara’da Merkez Komutanlığa teslim olan Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nda görevli Yarbay Mustafa Dönmez’in de Sapanca’daki dağ evinde ve Ankara Yenikent’te bir çukur içinde ele geçirilen cephanelikler ilginç gelişmelerin önünü açtı.

Sonra park ve caddede iki poşet
Önceki gün akşam saatlerinde, Oran semtindeki Panora alışveriş merkezinin çok yakınına bırakılan bir poşet şüphe uyandırdı. Bir vatandaşın ihbarı üzerine olay yerine giden polis ekipleri poşet içinde çok sayıda uzun namlulu silah mermisi olduğunu gördü. Mermiler incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderilirken, mermilerin G3 piyade tüfeğine ait olduğu belirtildi.
Demetevler’deki Cemre Parkı’nda da dün sabah erken saatlerde spor yapan vatandaşlar bir poşetin içinde iki adet el bombası olduğunu görünce durumu parkın güvenlik elemanlarına bildirdi. Parka giden Terörle Mücadele ve Olay Yeri İnceleme ekipleri ve bomba uzmanları, çevre güvenliğini sağladıktan sonra poşeti ve içindekileri inceledi. Herhangi bir patlayıcı düzeneğe bağlı olmadığının anlaşılması üzerine de bombalar incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi.
Her iki olayla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü geniş çaplı bir  soruşturma başlatırken, yine başkentteki kazıların ardından yaşanan bu gelişmeler, “Ergenekon operasyonlarından gözü korkanlar ellerindeki mühimmatlardan mı kurtuluyor” yorumlarına neden oldu. (Radikal)