Yeraltında korku filmi

Peynirlik Mağarası'nda sele kapılarak yaşama veda eden 23 yaşındaki İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Mehmet Ali Özel'in...
Haber: NEŞET KARADAĞI / Arşivi
MİTHAT ÜNAL / Arşivi

İÇEL - Peynirlik Mağarası'nda sele kapılarak yaşama veda eden 23 yaşındaki İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Mehmet Ali Özel'in ardından mağaracıların kampına ölüm sessizliği çökerken, dışarıya çıkan arkadaşları yaşadıkları dehşeti anlattı. Mağaracılardan adalesi ezilen Oğuz Karakuca ise içeride kaldı.
İçel'in Anamur ilçesine bağlı Çukurpınar Yaylası'na 42 kişi gelip 41 kişi kalan mağaracılar, bölgeyi terk etmeye hazırlanıyor. Ekipten sağ kalan beş kişinin ifadesi alınacak. İndikleri 1300 metreden ölüm haberini getiren mağaracılar Süha Yanarbaş ve Hüseyin Demir, serüveni anlattı:
"Cuma gecesi mağaraya altı kişi olarak indik. Cumartesi iniş tamamlanmıştı. Gruplar halindeydik. 1250 metreye geldiğimizde bir anda sel sularıyla karşı karşıya kaldık, ne yapacağımızı şaşırdık. Kendimizi uygun bir yere atarak sel sularından kurtulduk. Ancak, aşağıda olan Mehmet Ali'nin kaçacak yeri olmadığı için sularla birlikte aşağıya kaydı."
Seslenmelerine rağmen Mehmet Ali Özel'den yanıt alamadıkları anlatan mağaracı gençler, buna rağmen uzun süre yaşadığı umudunu koruduklarını söyledi. Genç mağaracılar şöyle devam etti:
"Gece böyle geçti. Sonra yukarıdan gönderilen
haberciler aşağıya indi. Hüseyin Kuyumcuoğlu,
Güneri Tuncer ve Oğuz Karakuca'nın iyi olduğunu öğrendik. Ancak Mehmet Ali'den haber yoktu. Aşağıya indiğimizde arkadaşımızı
ayakları halata dolaşmış, başı suda ölü olarak bulduk."
Arkadaşlarının cesedini çıkarmaya güçlerinin yetmediğini belirten Yanarbaş ve Demir yer sonraki gelişmeleri de şöyle ifade etti:
"Sel sırasında hırpalanmış olan Oğuz ile de buluşmuştuk. Haberciler gelip gittikten sonra kampta nasıl gelişmeler olduğunu bilemiyoruz. Bizim hedefimiz 1400 metreydi ve çok az kalmıştı. Çarşamba günü çıkmayı önceden de planlamıştık. Yiyeceklerimiz buna göreydi. Aynı gün çıktık."
Bitkinlikten çıkamadı
Selin meydana geldiği gece mağaranın en derin noktasında biribirine yakın yerlerde olan üç kişiden Oğuz Karacuka, bitkinliği nedeniyle mağarada kaldı. Arkadaşlarının sel sularının çarpması sırasında adalesinin ezildiğini belirttiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Karacuka, 300 metrede kamp kurdu. Karakuca'nın önceki akşam mağarayainen Emre Kuruçayırlı'nın yardımı ile çıkması bekleniyor.
Bu arada ekipten sekiz kişi kazayla ilgili olarak Anamur Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verdi.
***
Mağarada kalacak
Ailesinin 'Mezarı mağara olsun' dediği Mehmet Ali Özel için prosedür inceleniyor.
İçel Vali Vekili Ruhi Paker bu konuda,
"Ölen gencin iri cüsseli olduğu belirtiliyor.
Mağara yer yer çok dar olduğu için dışarı çıkarma güçlüğü olacağı anlaşılıyor. Bu durumları ilgili yerlere aktardık, haber bekliyoruz. Çıkarılması mümkün olmazsa, mağara kapısına bir anı plaketi asabiliriz" dedi.
Mağara, Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kolu (BÜMAK) belgelerinde 'Peynirlikönü Evren Günay Düdeni' olarak geçiyor. Evren Günay, aynı mağarada 1993-96 yılları arasında yapılan araştırmalara katılmış, 1032 metreye kadar inmiş, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.