@ismailsaymaz

Yerel gazeteye milliyetçi tehdit

Mehmet Kara sorumlu yazı işleri müdürü olduğu ve altı yıldır çıkan Katılımcı Maltepe Gazetesi'ndeki son yazısında, Kürt sorununun konuşularak çözülebileceğini vurgulayarak...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Mehmet Kara sorumlu yazı işleri müdürü olduğu ve altı yıldır çıkan Katılımcı Maltepe Gazetesi'ndeki son yazısında, Kürt sorununun konuşularak çözülebileceğini vurgulayarak, "Bütün dağları karış karış bombalamak mı, yoksa oturup bunları konuşmak mı sorunu çözer" diye soruyordu. Olanlar bu yazıdan sonra oldu. Pakize Akbaba'nın başını çektiği İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Kara'yı 'Bölücülerin sempati taşeronu' ilan etti.
Kara'nın yazısından sonra, 26 Kasım'da Akbaba'nın derneğine üye yaklaşık 15 kişi gazete bürosuna yürüdü. Kara'ya göre burada yapılan, bir açıklamadan daha fazlasıydı: "Açıklamayı bırakıp, tehdit ettiler. 'Cama bayrak asın', 'Cama şehitler ölmez yazacağız, bunu silerseniz görürsünüz', 'Apo'nun piçisiniz' ve 'Ermenistan'a gidin' gibi tehditler ve hakaretlerde bulundular."
Akbaba'nın derneği, dün de 13.00 sıralarında ilçe meydanında toplanıp gazete bürosuna yürüdü. Bu kez açıklama yapılmadı. Megafonla bağırılıyordu: "Korsan mitingdi. Megafonla, 'Bunlar PKK yanlısı yayın yapıyorlar, bunları Maltepe'den kovacağız' diyorlardı. Bizi 'Maltepe'de ayağımızın altında dolaşmayın, sizi ezeceğiz' diye tehdit ettiler." Kara, bugün grup hakkında suç duyusunda bulunacak.