Yerel mahkemenin 'babalık-kocalık hakkından mahrumiyet' hatasını Yargıtay düzeltti

Yerel mahkemenin 'babalık-kocalık hakkından mahrumiyet' hatasını Yargıtay düzeltti
Yerel mahkemenin 'babalık-kocalık hakkından mahrumiyet' hatasını Yargıtay düzeltti

Emekli Albay Berna Dönmez

Balyoz davasında yerel mahkemenin, bir kadın sanığa verdiği, "Kocalık ve babalık haklarından mahrumiyet" cezasını Yargıtay 9. Ceza Dairesi düzeltti. Emekli Albay Berna Dönmez'in cezasının diğer bölümü onandı.

ANKARABalyoz Davası'na bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 21 Eylül 2012 tarihinde açıkladığı kararında, hapis cezalarına çarptırılan 325 sanığın, "babalık ve kocalık haklarından men" edilmelerine de karar vermişti. Babalık ve kocalık haklarından men edilmesine karar verilen sanıkların arasında Emekli Albay Berna Dönmez de vardı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bugünkü kararında Emekli Albay Berna Dönmez'in kadın olmasına rağmen "babalık ve kocalık haklarından men edilmesi" ne ilişkin verilen kararın düzeltilerek onanmasını istedi. Yargıtay, öte yandan Berna Dönmez'e verilen 16 yıl hapis cezasını onadı.


765 SAYILI TCK'NIN 33. MADDESİ
Madde 33 - Beş seneden ziyade ağır hapis cezasına mahkum olanlar ceza müdetleri zarfında mahcuriyeti kanuniye halinde bulundurulur. Ve emvalinin idaresinde mahcurlar hakkındaki kanunu medeni ahkamı tatbik olunur. Beş seneden ziyade ağır hapse mahkum olan şahsın ceza müddeti zarfında babalık hakkından ve kocalık sıfatının bahşettiği kanuni haklardan mahrumiyetine de hüküm verilebilir.


SERPİL KIRKESER / DHA 

Balyoz kararlarına hükümetten ilk tepki


Balyoz'da Yargıtay kararları: 237 karara onama, 88 karara bozma


Engin Alan'ın milletvekilliği düştü


Balyoz hükümlülerinden Yargıtay kararına imzalı tepki
 

Balyoz davasında kim, ne kadar ceza aldı?