Yerele güven sözde

Büyükşehir yapacaktı
İdari reformla merkezin yetkilerini yerele veren iktidar, Haydarpaşa Limanı'nın kruvaziyer limanı olacağı projede imar yetkisini belediyeden alıp Bayındırlık Bakanlığı'na verdi. Projenin imar planlarını Büyükşe-hir Belediyesi'nin yapması düşünülüyordu.
Fransa'da açıklama
Bayındırlık, kesinleşen projeleri Üsküdar ve Büyükşehir'in AKP'li başkanlarına tebliğ edecek. CHP gelişmeye tepkili. Başbakan Erdoğan, "Liman kapanmayacak, işlevi değişecek, turizme hizmet edecek" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Meclis'te kabul edilen yerel yönetimler reformu ve yeni Belediyeler Kanunu'yla merkezin yetkilerini yerel yönetimlere devretmeye hazırlanan hükümet, Haydarpaşa Limanı'nın 'kruvaziyer limanı'na dönüştürülmesini de içeren ve Üsküdar'ı yeni bir çehreye kavuşturacak projede imar yetkisini belediyeden alıp Bayındırlık Bakanlığı'na verdi.
Üsküdar sınırlarındaki 1 milyon metrekarelik arazinin üzerinde büyük bir alışveriş ve kültür-kongre kompleksi inşa edecek olan hükümet, Haydarpaşa Limanı ve çevresini büyük yolcu gemilerine hizmet verecek limana dönüştürecek. Harem-Kadıköy arasındaki arazinin 600 bin metrekaresi Devlet Demir Yolları'na (TCDD), geri kalanı Hazine'ye ait. İstanbul'un Anadolu yakasındaki trafiği de rahatlatmayı amaçlayan proje için liman ve çevresindeki binaların yer aldığı arazi TCDD'ye devredilecek. Daha önce projenin imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce yapılması öngörülmüştü. Ancak, yapılan değişiklikle, imar planı Bayındırlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilip belediyelere tebliğ edilecek.
CHP: Güvensizlik
CHP, gecekondu dönüşüm projelerinde, mülkiyeti Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) ait alanlarda imar yetkisinin belediyeden alınarak TOKİ'ye devrini öngören yasanın iptali için önceki hafta Anayasa Mahkemesi'ne dava açmıştı.
CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, Meclis'in önceki hafta kabul ettiği Belediyeler Yasası ile yerel yönetimlere çok önemli yetki devri gerçekleştirildiğini vurguladı. Ancak bir şehrin planlamasında belediyelerin elindeki en doğal haklarından olan imar yetkisinin bu düzenlemeyle Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alındığını dile getiren Özyürek, bu tutumun güvensizlik işareti olduğunu öne sürdü. Özyürek, hem Üsküdar hem de Büyükşehir Belediye Başkanı'nın AKP'li olduğuna da dikkat çekti. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç da bir hafta önce yerel yönetimlerle ilgili yasaları çıkaran Meclis'in şimdi bu düzenlemeyle kendi kendini tekzip ettiğini söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise yasanın Meclis'teki görüşmeleri sırasında eleştiriler üzerine, İstanbul'un öneminin, son NATO zirvesinde bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Bu vizyon içerisinde İstanbul'a yakışan bir projeyi gerçekleştirmek istediklerini ve projeyle hükümetin ilgilendiğini kaydeden Unakıtan, "Biz icra hükümetiyiz. Bu memlekete güzel eserler kazandırmak istiyoruz. Bayındırlık Bakanlığı yaptığı zaman, kötü bir şey mi yapacak?" diye konuştu.
Başbakan Tayyip Erdoğan da Fransa'da Fransız işadamlarının 'Haydarpaşa Limanı'nın geleceğine' ilişkin soruları üzerine, Haydarpaşa'nın bir liman bölgesi olmaktan çıkarılıp turizm bölgesi haline getirileceğini belirtti.
30 Mart 2004 tarihli, Kıyı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te yeme-içme tesisleri, alışveriş merkezleri, haberleşme ve ulaştırma üniteleri, banka hizmetleri, konaklama üniteleri ve ofis binalarını içeren 'kruvaziyer liman' tanımı getirilmişti.