Yerin yüzlerce metre altında ilk sahur

Yerin yüzlerce metre altında ilk sahur
Yerin yüzlerce metre altında ilk sahur
Zonguldak'ta, maden ocağında çalışan işçiler ramazan ayının ilk sahurunu yerin metrelerce altında domates, biber, soğan, zeytin ve peynirle yaptı.


Emeğin kenti Zonguldak'ta yerin metrelerce altında çalışan maden işçileri, sahurlarını çıkardıkları kömürlerin arasında yaptı. Gelik Beldesi Dağbaca Mevkii'nde özel bir maden şirketine ait kömür ocağında gece vardiyasında çalışan işçiler de, sahur vakti mesailerine ara vererek yerin 300 metre altında yemek masası kurdu. İşçiler, evlerinden getirdikleri domates, biber, soğan, peynir, zeytin ve ekmeği yiyerek ilk sahurlarını yaptı. İlk sahuru ailelerinden ayrı yapmanın burukluğunu yaşayan işçiler, yemeğin sonunda kömür karası içindeki ellerini açarak dua etti.
3 yıllık maden işçisi 27 yaşındaki İbrahim Emre, ramazana eşinden ve çocuğundan ayrı girmenin burukluğunu yaşasa da, aynı kaderi paylaştığı arkadaşlarıyla birlikte ilk sahuru yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Ramazanda evimden, çocuklarımdan ayrı sahur yapmak zor, ama burada arkadaşlarımızla beraberiz. Her gün aynı kaderi paylaşıyoruz. Öbür yandan bu yaz mevsiminde yerin altında oruç tutmak daha rahat olacak. Sıcak hava nedeniyle dışarıdakilerin işi biraz daha zor. Çalışırken vaktimiz de çabuk geçiyor" dedi.
4 yıllık maden işçisi 23 yaşındaki Hasan Keskin ise, "Sahuru yerin altında yapsak da, ramazan ayının ayrı bir tadı var. Çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız için oruç tutarkan zorlanacağımı sanmıyorum" diye konuştu.
İşçiler, yemeğin ardından yeniden işlerinin başına döndü.


İSTANBUL’DA CAMİLER DOLDU TAŞTI

Ramazan Ayı'nın gelmesiyle yatsı namazından sonra kılınan Teravih Namazı'nda İstanbul'daki camiler doldu taştı. İstanbullular özellikle namaz için Eyüp Sultan ve Sultanahmet Camii'ni tercih etti.
İstanbul'un farklı semtlerinden birçok kişi ilk Teravih Namazı'nı kılmak için Eyüp Sultan ve Sultanahmet başta olmak üzere büyük camilere akın etti. Kılınan namazın ardından Ramanzan Ayı için iyi dileklerde bulunuldu.
Öte yandan her Ramazan'da camii minarelerine asılan mahyalar bu yıl fazla tercih edilmedi. Mahyaların, camilere yük getirdiği ve olası bir depremde minareler için tehlike oluşturduğu için tercih edilmedikleri belirtildi.