Yerli Baptistler kiliselerine kavuştu

'Kilisesiz cemaat' olarak tanınan Bağımsız Protestan Cemaati (Baptistler), 1838'de İngilizlerin inşa ettiği, 1961'de Buca Belediyesi'ne devredilen kilisede ibadet izni alabilmek için verilen...
Haber: EDA BERKBAYRAK / Arşivi

İZMİR - 'Kilisesiz cemaat' olarak tanınan Bağımsız Protestan Cemaati (Baptistler), 1838'de İngilizlerin inşa ettiği, 1961'de Buca Belediyesi'ne devredilen kilisede ibadet izni alabilmek için verilen 1.5 yıllık mücadeleyi kazandı. Kültür Bakanlığı binada ibadete izin verdi.
Emniyet itiraz etmişti
Cemaatin geçen yıl yaptığı başvuruya, Kültür Bakanlığı sekiz ay sonra 'Bürokratik işlemler hatalı' yanıtı verdi. Yazıda, tescilli bina için 'Eski Eserler Yasası'na göre valilikçe, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarından görüş alınıp yeniden Kültür Bakanlığı'na başvurulması istendi. Bu arada valilik, turizm sezonu nedeniyle Protestan heyetlerin ağırlanması için Buca Belediyesi'ne kilisenin ibadete açılması yönünde yazı gönderdi. Ancak, Emniyet itiraz edince izin iptal edildi.
Kültür Bakanlığı'nın talebiyle izin süreci yeniden başlatıldı. İçişleri ve Dışişleri'nin onayı Kültür Bakanlığı'na iletildi. Kültür Bakanlığı, koruma kurulundan izin alınarak kilisenin ibadet için cemaate tahsisi yönünde Kültür Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Yazı belediyeye iletildi.
Baptistler çocukları doğunca vaftiz töreni yapmıyor. Baptistlere göre çocuklar kendi inançlarına karar verebilir. Çocuk Baptistliği seçerse 18 yaşında vaftiz töreni düzenleniyor. Baptistlerde günah çıkarma da yok. Eski ABD Başkanı Bill Clinton da Baptist. Dünyada sayıları 600 milyonu buluyor. Türk Baptistler'in büyük bölümünü, sonradan din değiştirenler ya da anne babası din değiştirenlerden oluşuyor.