'Yerli kaçak' Nevzat Demir ne yaşar ne yaşamaz

'Yerli kaçak' Nevzat Demir ne yaşar ne yaşamaz
'Yerli kaçak' Nevzat Demir ne yaşar ne yaşamaz

Nevzat Demir?in Türk olduğunu kanıtlamaya çalışan kardeşi polise Türkiye?de çekilmiş siyah beyaz fotoğrafları verdi.

Haber: MEHMET EZER / Arşivi
BÜNYAMİN YIL / Arşivi

Mustafa Demir’in ağabeyi ‘hapis.’

HATAY - Adana’da evlenmek için kaçırdığı kız başkasıyla evlendirilince, üzüntüsünden 26 yıl önce Suriye’ye gidip orada kendine yeni bir hayat kuran 46 yaşındaki Nevzat Demir, dokuz çocuğuyla yakınlarını görmek için kaçak olarak Türkiye’ye girmeye çalışırken yakalandı. Kimlikleri olmadığı için Türk olduklarını kanıtlayamayan Demir ile dokuz çocuğu, iki aydır yabancılar şubesinde tutuluyor.
Nevzat Demir’i doğduğunda babası nüfusa kaydettirmedi. Kimliksiz büyüyen Demir Adana’da âşık olduğu kızı kaçırınca hayatı değişti. Tutuklanıp kendi beyanı üzerine yargılanan Nevzat Demir, cezaevinden çıktıktan sonra sevdiği kızın zorla başkasıyla evlendirildiğini öğrenince, hayata küsüp Suriye’ye kaçtı. Buradaki yakınlarına sığınan Demir, kimliği olmadığı için orada tanıdığı Şama ile nikâhsız evlilik yaptı ve dokuz çocuğu oldu. Hamallık yaparak geçimini sağlayan Nevzat Demir, 26 yıl önce terk ettiği ülkesine iki ay önce yaşları 5 ile 22 arasında olan dokuz çocuğuyla kaçak olarak girdi. Ancak Hatay’ın Yayladağı ilçesi sınırında güvenlik güçlerince yakalanan Demir ile çocukları, Türk olduğunu kanıtlayacak belge sunamayınca Hatay Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nin misafirhanesinde yabancı gibi sınır dışı edilmek için tutuluyor. Nevzat Demir’in kardeşi  Mustafa Demir iki aydır ağabeyinin Türk olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.
Mustafa Demir ağabeyinin yargılanmasıyla ilgili belgeler, siyah beyaz fotoğraflar ve tanıkların isimleri olan dosyayı Hatay Valiliği’ne teslim etti. Kendisi ve kardeşlerinin, ağabeyi Suriye’ye gittikten sonra beyana dayalı nüfusa kaydedildiğini ancak ağabeyinin kaydının bulunmadığını belirten Mustafa Demir, “Babamın hatasının bedelini biz çekiyoruz” dedi.