Yerli karpuz tehlikede

Türkiye, Çin'den sonra dünyanın ikinci büyük karpuz üreticisi. Ancak yerli karpuz türleri, ithal edilen hibrit (melez) tohumlar nedeniyle yok olma sınırına geldi.

ADANA - Türkiye, Çin'den sonra dünyanın ikinci büyük karpuz üreticisi. Ancak yerli karpuz türleri, ithal edilen hibrit (melez) tohumlar nedeniyle yok olma sınırına geldi.
TÜBİTAK destekli 'Karpuz Genetik Kaynaklarının Morfolojik ve Genetik Karakterizasyonu' projesini yürüten Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nebahat Sarı, ekibiyle 250 yerli karpuz türü belirlediklerini söyledi. Sarı, "Güneydoğu, Akdeniz ve Trakya'da 25 ilde 250 çeşit yerli karpuz saptadık. Genetik yapılarını inceleyerek, hastalıklara dayanıklı türleri ıslah etmeyi hedefliyoruz" dedi.
Nerede o eski 'Diyarbakır'lar?
Yerli türlerin tehlike altında olduğunu savunan Prof. Dr. Sarı şöyle konuştu: "Üretici 1990'lardan itibaren hibrit tohum ithal edip dönümden 3-4 ton yerine 7-8 ton karpuz hasat etmeye başladı. Yıllık karpuz üretimi 4 milyon ton olan Türkiye, hibrit tohuma 60 milyon dolar veriyor. Hibrit tohum nedeniyle Şanlıurfa'nın 'yaylak', Bozova'nın 'tat', Ege'nin 'komando' ve 'Kore', Güneydoğu'nun 'gelin' olarak bilinen karpuzu ve ünlü 'Diyarbakır' karpuzu, görülmez oldu. Sadece 'pijamalı' olarak nitelenen karpuzlar piyasada. Ama Güneydoğu kurak olduğu için, hibrit tohum buraya uyum sağlayamadı. Yüzde 15 gibi bir bölümü bu bölgede, yüzde 10'u diğer yörelerde yerli tohumlarla üretim var. Oysa karpuz, Türkiye için stratejik bir ürün."


    http://www.radikal.com.tr/7539367539360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.