Yerli projeyle Türk uçaklarının ömrü 2020'li yıllara kadar uzatıldı

Yerli projeyle Türk uçaklarının ömrü 2020'li yıllara kadar uzatıldı
Yerli projeyle Türk uçaklarının ömrü 2020'li yıllara kadar uzatıldı

Anadolu?nun kurtarıcı yıldızı Anadolu Yıldızı 2009 Arama Kurtarma tatbikatında senaryo gereği İzmir Menemen?deki Dumanlı Dağ?da kaybolan dağcılar, arama kurtarma timleri tarafından kurtarıldı. (aa)

Işık projesi kapsamında milli imkânlarla modernize edilen ilk iki uçak TSK'ya teslim edildi
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ESKİŞEHİR - Türkiye’nin milli imkânlarla donanım ve yazılıma yönelik ilk kapsamlı savaş uçağı modernizasyonu olan Işık Projesi’nde mutlu sona ulaşıldı. Proje kapsamında modernizasyonu tamamlanan ilk 2 RF-4E uçağının kullanım ömrü 2020’li yıllara kadar uzatılarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.
İki RF-4E’nin teslimi için dün Eskişehir’deki Hava Kuvvetleri Komutanlığı 1. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde (HİBM) tören düzenlendi. Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ile Aselsan ve Mikes’in üst düzey yöneticileri ve çok sayıda asker katıldı. 1. HİBM Komutanı Tümgeneral Semih Birdoğan, Merkez ve proje hakkında bilgi verirken, kalan 16 uçaktan dördünün bu yıl sonuna kadar, diğer 12’sinin ise Haziran 2010 sonuna kadar Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini söyledi. Orgeneral Babaoğlu da gerçekleştirilen modernizasyon ile uçakların kullanım ömürlerinin 2020’li yıllara kadar uzatıldığını kaydetti.

Her hava şartında uçuş

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı emekli Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu’nun verdiği bilgiye göre; RF-4E uçaklarından 18’inin kullanım ömürlerini artırmak için modernizasyona tabi tutulmaları kararının ardından 2004’te yürürlüğe giren Işık Projesi’nde ana yüklenici olarak 1.  HİBM Komutanlığı ile Aselsan ve Mikes görev aldı. Uçaklara Aselsan’ın ürettiği Uçuş Yönetim Sistemi cihazı da takılarak her türlü hava şartında yüksek doğrulukta bağımsız seyrüsefer yapabilmeleri sağlandı.