Yerli savunma projelerine start

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin (SSİK), TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, ancak maliyetin yüksek olması nedeniyle mayısta iptal edilen projeler, yeniden hayata geçiriliyor.

ANKARA - Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin (SSİK), TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, ancak maliyetin yüksek olması nedeniyle mayısta iptal edilen projeler, yeniden hayata geçiriliyor. Bu projelerden İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimine ilişkin kontrat, SSİK'in yerli üretim ilkesi çerçevesinde, cuma günü Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda törenle imzalandı.
Üretimi, ana yüklenici TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) yapacak. ASELSAN, sistemlerin flir (gündüz/gece görüş kamerası) ve lazer işaretleyicilerini üretecek. Elektronik sistemlerin üretimine, yerli savunma sanayii firmaları da katılacak. Toplam altı İHA sistemi üretilecek. İlk sistemin üretiminin 51 ayda tamamlanması planlanıyor.
Uçak motoru için çalışmalar sürüyor
Bir İHA sistemi, en az üç uçak, bir yer kontrol sistemi ve diğer gerekli elektronik techizattan oluşuyor. Toplam 62 milyon ABD Doları olan maliyetin 30 milyon dolarını imzalanan uçak kontratı, 32 milyon dolarını ise önümüzdeki günlerde imzalanması planlanan elektronik sistemler oluşturuyor. Uçak motorunun tamamen yerli imkânlarla üretilmesi için de TEI çalışmalarını sürdüyor.
Üretilecek altı İHA sistemi ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçları karşılanacak. Yerli üretilecek sistemler Orta İrtifa Uzun Menzil (MALE) İHA sınıfına giriyor. Uçaklar 24 saat süreyle havada kalabilecek ve 10 kilometre irtifaya sahip olacak. Sistem, yerleştirilecek füzelerle taarruz görevi yapacak. TSK'nın acil ihtiyacı üç İHA sistemi, dışardan alınacak.