Yermez, 'tetikçi' suçlamasını yanıtladı

Bursalı bir işadamını yaraladığı iddia edilen, Üzeyir Garih'in katil zanlısı Yener Yermez, savcılık ifadesinde, "Bursa'ya hayatımda hiç gitmedim" dedi.

Üzeyir Garih'in katil zanlısı olarak tutuklu bulunan Yener Yermez, Bursalı işadamı Mehmet Emin Karaydın'ın silahla yaralanmasına ilişkin verdiği savcılık ifadesinde, hayatı boyunca Bursa'ya hiç gitmediğini söyledi.
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimat yazısı uyarınca Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ayhan Kandemir'e ifade veren Yermez, Karaydın'ı vurduğu yönündeki iddiaları reddetti. Askerliğe Sivas'ta başladığını, daha sonra hatırladığı kadarıyla haziran ya da temmuz ayında Hasdal 6. Motorize Piyade Alayı'na dağıtım olduğunu belirten Yermez, Hasdal'a geldikten sonra 10'ar günlük olmak üzere iki kez izine çıktığını söyledi.
İlk iznini Hasdal'a geldikten yaklaşık 1 ay sonra aldığını, Harem Otogarı'ndan otobüse binerek Kayseri'deki ailesinin yanına gittiğini, izni bittikten sonra da birliğine geri döndüğünü belirten Yermez, "Hasdal'a döndükten sonra, 1995 yılında Kayseri'de işlediğim cinayet nedeniyle hasımlarım olduğu için tedirgin oldum. Yaklaşık bir hafta sonra tekrar 10 günlük izin aldım. İzni aldıktan sonra yine Harem'den otobüse binerek, Kayseri'deki ailemin yanına gittim. İznim bitince yine Harem'de inerek birliğime teslim oldum" dedi.
Savcı Kandemir'in "Neden sürekli Harem'den inip biniyorsun" diye sorduğu Yermez, "Hasdal Kışlası'na ilk geldiğimde bu otogarda inmiştim. Başka da bir yeri tanımıyordum. Bu yüzden Harem'de inip biniyordum" diye konuştu.
Hayatı boyunca Bursa'ya hiç gitmediğini ifade eden Yermez, şöyle devam etti:
"Bursa'yı da tanımam. Aynı zamanda kendisini vurduğumu iddia eden Mehmet Emin Karaydın adlı şahsı da tanımıyorum. Ben sadece Üzeyir Garih cinayetinin ardından, firar edince 6-7 gün boyunca İstanbul'da saklandım. Tüm izinlerimi ailemin yanında geçirdim. Ayrıca, askerdeyken verilen Astra marka tabancamı da hiçbir şekilde kullanmadım. İzin günlerimde de kesinlikle dışarıya çıkarmadım.
Bursa'yı hiç bilmem ve hiç gitmedim. Bunu, askerlik yaptığım Hasdal 6. Motorize Piyade Alayı'ndan sorarak kanıtlayabilirsiniz."