Yermez yeniden yargılanmayacak

Yermez yeniden yargılanmayacak
Yermez yeniden yargılanmayacak

Yener Yermez ?Ergenekon tarafından yönlendirildiği? iddiaları üzerine Ergenekon savcısına ifade vermişti.

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih’in öldürülmesi davasının hükümlüsü Yener Yermez’in Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya atılan iddialardan sonra yeniden yargılanması talebiyle yapılan başvuru, ‘yeniden yargılanmayı gerektirecek bir delil olmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.
Yermez’in avukatı Mustafa Yalçınkaya, Ergenekon davasının tutuklu sanığı Ümit Sayın’ın evinde ele geçirilen Garih’le ilgili bilgi ve belgeleri, müvekkili Yermez’in ‘Garih’i öldürmem için 1 milyon 500 bin dolar teklif edildi’ ifadelerini ve Garih’in eski arkadaşı olan Doğan Kasadoğlu’nun Garih’in öldürülmesinin sonrasında torunun kaçırılarak fidye istendiği, fidyenin ailece ödendiği, Garih’in torunun o tarihte Amerika’ya gönderildiği ve sonrasında geri gelmediği yönündeki iddialarını gerekçe göstererek yargılamanın yenilenmesini istemişti.
Yermez Meral isimli bir kadının kendisini yönlendiğini, Ergenekon sanığı Ümit Sayın’ın cinayetten sonra sevk edildiği Adli Tıp’ta kendisini ‘cinayeti dini amaçlarla işlediğini söylemesi yönünde baskı kurduğunu’ öne sürmüştü.
Yermez bu iddialarla ilgili Ergenekon savcısınca sorgulanmıştı. Tüm bu iddiaları inceleyen Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yermez’in yeniden yargılanması gerektiren bir durum olmadığını belirterek, ‘yargılamanın yenilenmesi’ talebini reddetti. Garih, 2001’de Eyüp Mezarlığı’nda öldürüldü. Yermez, ilk ifadelerinde para istediği Garih’i kendisini terslediği için öldürdüğünü söylemişti. Yermez müebbet hapisle cezalandırılmıştı. (Radikal)