Yeşil alanları ateş bastı!

Sıcakla beraber artan orman yangını tehlikesi Antalya ve Bodrum'da kendini gösterdi. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü Karadayılar mevkiinde çıkan yangın...

MUĞLA/ANTALYA - Sıcakla beraber artan orman yangını tehlikesi Antalya ve Bodrum'da kendini gösterdi. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü Karadayılar mevkiinde çıkan yangın, akşam saatlerinde rüzgârın da etkisiyle genişleyerek 80 hektar alana yayıldı. Anız yakarak bu yangına yol açtığı belirtilen 24 yaşındaki Oktay Soykan gözaltına alındı.
Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Göltürkbükü beldesi Cennetgöl mevkiindeki çöplükte, dün saat 14.30'da kâğıtların tutuşması sonucu yangın çıktı. Rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler, yakındaki kızılçam ormanına sıçradı. Gündoğan beldesi yakınlarında da dört ayrı noktadan makilik ve ormanlık alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangında, üç hektarlık kızılçam ormanı ile 14 hektarlık makilik alan yandı. Tekneler limandan uzaklaştırıldı, halktan traktör, kamyonetle su getirmesi istendi. Alevlerin tatil siteleri ve villalara 50 metre kadar yakınlaşması paniğe yol açtı. Dört sitedeki 80 villa, boşaltıldı. Zorla söndürülen yangına neden olduğu ileri sürülen dört inşaat işçisi gözaltına alındı. (dha, aa)