Yeşil büyük dev İstanbul'da

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'na başarılı bir iniş yapan uçağın kaptan pilotu, kokpit camından Türk bayrağı sallandırdı.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'na başarılı bir iniş yapan uçağın kaptan pilotu, kokpit camından Türk bayrağı sallandırdı.
Singapur'dan havalanan uçak dün saat 13.20 sıralarında Atatürk Havalimanı semalarında göründü. 80 metre kanat açıklığına sahip, iki katlı uçan dev, 'fotoğrafçılara daha iyi poz vermek için' tam inmek üzereyken pisti pas geçerek yeniden havalandı. 853 yolcu kapasiteli A380, 25 dakika daha İstanbul semalarında dolaştıktan sonra saat 13.50'de 3 bin metre uzunluğundaki 18-36 sağ pisti kullanarak deniz yönünden rahat bir iniş gerçekleştirdi.
İtfaiye araçlarının oluşturduğu su köprüsünün altında kısa süre bekleyen uçak, daha sonra 208 numaralı körüğe yanaştı. Kaptan pilot Jean Michel Roy'un, kokpit camından Türk bayrağını sallaması apronda inişi bekleyen havalimanı görevlilerince alkışlandı. Kalabalık protokol, uçuş ekibini çiçeklerle karşıladı. Kaptan pilot Roy, "Biz bu uçağa çevreye saygılı olduğu için 'yeşil büyük dev' diyoruz. Büyük olmasına rağmen uçurulması çok kolay bir uçak" dedi.
Dört motorlu uçak, bugün saat 10.00'da 1.5 saat İstanbul ve Ankara üzerinde gösteri uçuşu yapacak. Uçuşa yerli-yabancı 50 gazeteci, havayolu şirketlerinin yöneticileri de katılacak. Ardından uçak Fransa'ya dönecek.