Yeşil karta hücum var

Yeşil kart için 1992'den beri 18 milyon 22 bin kişi başvuru yaptı. Bu yılın ilk yarısı itibarıyla 13.4 milyon kişinin, yani nüfusun yüzde 18.7'sinin kartı var.

ANKARA - Yeşil kart için 1992'den bu yana 18 milyon 22 bin kişi başvuru yaparken, bu yılın ilk yarısı itibarıyla 13.4 milyon vatandaş kart sahibi durumunda. 2004 yılı nüfusunun 71 milyon kişi olduğu göz önüne alındığında, nüfusun yüzde 18.7'si yeşil kartlı. Bu yılki ödeneğin tamamı harcandığında, yeşil kartta son beş yıllık harcama tutarı 1.2 milyar dolar.
Genel sağlık sigortasına geçilince kaldırılması planlanan yeşil kart uygulaması kapsamında, 1992'den bu yana yatarak tedavi gören hak sahiplerinin sayısı 11 milyon 375 bin kişiyi buldu.
İki yıldır sayı azaldı
Özellikle son iki yıldır, yeşil kart alanların sayısındaki azalma dikkati çekiyor. Geçen yıl 1 milyon 311 bin kişi başvururken, bunlardan sadece 294 bini yeşil karta hak kazanabildi. Bu yılın ilk yarısında ise başvuru sayısı sadece 176 binde, kart alanların sayısı da 122 bin de kaldı.
Yetkililer bu durumun, uygulamanın sıkı takibinin yanında, yeşil kartı olmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuyla ilgili bulunmayan kişi sayısının azalmasından kaynaklandığını söyledi. Uygulama kapsamında bu yılın ilk yarısında 230.5 trilyon liralık harcama yapılırken, yılın tamamında 678.6 trilyonluk harcama planlanıyor.
Kimler alabiliyor?
Halen sosyal güvencesi olmayanlarla aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar yeşil kart sahibi olabiliyor. Yeşil kart uygulaması, daha önce sadece yatarak tedavi görenlerle sınırlıyken, mevzuat değişikliğiyle bu durumdaki hastalar, ayakta tedavi olmaları durumunda da yeşil karttan yararlanabiliyor.
Usulsüz yeşil kart kullananlar ile gerçeğe aykırı belge düzenleyenlere dönük ise cezai hükümler söz konusu.