'Yeşil Pasaport'ta değişiklik

Emniyet Genel Müdürlüğü, Danıştay'ın verdiği karar doğrultusunda hususi pasaport (Yeşil pasaport) taşıma şartlarında değişiklik yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Danıştay'ın verdiği karar doğrultusunda hususi pasaport (Yeşil pasaport) taşıma şartlarında değişiklik yaptı. Danıştay'ın verdiği karara göre, 'her ne sebeple olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarının birinden emekli aylığı alan ya da ebeveyninin vefatı nedeniyle emekli aylığı
bağlanan kız çocuklarına, sadece hak sahibi ebeveynin veya her iki ebeveynin de vefat etmesi halinde kız ve erkek çocuklarına, boşanma sonucu velayet hakkı kendisine verilen taraf hususi pasaport alma hakkına sahip değilse çocuğuna hususi pasaport verilmemesi' doğrultusunda karar verdiği belirtilerek uygulamanın bu yönde sürdürüldüğü bildirildi. Emniyetin açıklamasında ayrıca, hususi pasaportları daha önce alan ancak Danıştay kararı doğrultusunda pasaport alma hakları ortadan kalkan kişilerden hususi pasaportların alınması için valiliklere talimat gönderildiği de duyuruldu.