'Yeşil, Süleymaniye'de ve ağır siroz hastası'

'Yeşil, Süleymaniye'de ve ağır siroz hastası'
'Yeşil, Süleymaniye'de ve ağır siroz hastası'
Korkut Eken'in açıklamalarına kızı öldürüldükten sonra 21 yıldır Mahmut Yıldırım'ın peşini bırakmayan Hıdır Öztürk'ten de destek geldi.

Radikal.com.tr - Vatan'dan Deniz Güçer'e konuşan ve 21 yıldır Mahmut Yıldırım’ın peşini bırakmayan Hıdır Öztürk, Yeşil’in Süleymaniye’de olduğunu yetkililere bildirdiklerini söyledi.

Faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmada ifade veren MİT eski mensubu Korkut Eken’in, “Yeşil yaşıyor. Çıksın konuşsun” sözlerine, 21 yıldır Yeşil’in peşini bırakmayan Hıdır Öztürk’ten destek geldi. Yeşil’in öldüğüne hiçbir zaman inanmayan Hıdır Öztürk, aileye ulaşan bilgileri açıkladı. Savcılığa ve devletin üst düzey makamlarına iletilen bilgilere göre Yeşil ağır şekilde siroz hastası ve Süleymaniye bölgesinde yaşıyor.

Hıdır Öztürk, 1992 yılında işkence edilerek öldürülen kızı Ayten Öztürk’le ilgili daha önce TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na gelerek bilgi vermişti. Kızı Ayten Öztürk’ün, Yeşil tarafından sorgulandığını ve işkence edilerek öldürüldüğünü söyleyen Öztürk, kızının yüzünün tanınmaması için Yeşil tarafından özellikle kulak ve burnunun kesildiğini de anlatmıştı.

“En kolay ölüm haberi duyulur” diyen Hıdır Öztürk ve ailesi 21 yıldır Yeşil’le ilgili bilgi topluyor. Öztürk, Yeşil’in son olarak Kuzey Irak’ta olduğunu ifade ederek, bu bilgiyi daha önce ilgililere bildirdiğini anlattı. 29 yaşındaki kızının öldürüldüğü dönemde Jandarma Alay Komutanı, Yeşil’in ve o dönem Valilik görevlilerinin ‘Çete’ gibi çalıştığını belirten Öztürk, “Ancak hâlâ ne alay komutanının ne de diğerlerinin ifadesi bile alınmadı. Biz o dönem de savcılığa suç duyurusunda bulunduk, ancak kimse ilgilenmedi” dedi.

DEVLET BULUR MU?
Eken’in ifadesinde, “Çıksa konuşsa, bildiklerini anlatsa çok faydalı olur. Bir çok şey biliyor. Yeşil bir dönem beni öldürmek istedi. Bu konu bana intikal etti” demişti. Hıdır Öztürk, devletin istemesi durumunda Yeşil’i hemen bularak Türkiye ’ye getirebileceğini söyledi.