Yeşil Yol yeni bir imar dalgası mı?

Yeşil Yol yeni bir imar dalgası mı?
Yeşil Yol yeni bir imar dalgası mı?
Karadeniz'deki yaylaları birbirine bağlayacağı söylenen Yeşil Yol projesi kafa karıştırdı. Yılın büyük bölümü 5-6 metre kar altındaki yolun 'olmayan' yayla turizmine ve doğaya etkisi tartışılıyor.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Karadeniz’e ‘Yeşil Yol’ adı altında yapılması planlanan yayla yolu için uzmanlar endişeli. 1500 kilometre olacağı belirtilen proje için henüz somut bir adım atılmadı. Ancak Yeşil Yol’un Artvin’deki 592 kilometrelik güzergâhına ilk kez Radikal ulaştı.

Yayla Yolu projesini ilk kez Trabzonlu olan eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak dile getirdi. Ardından belli dönemlerle proje gündeme geldi. Kalkınma Bakın Cevdet Yılmaz'ın daha önce verdiği bilgilere göre bu kapsamda Karadeniz’deki Artvin, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Ordu ve Samsun illerini kapsayacak. Samsun’dan Hopa’ya tüm yayla yolları birbirine bağlanacak. Tahminlere göre yolun uzunluğu 1500 kilometreyi bulacak. Proje için şimdiden 40 milyon lira kaynak ayrıldı. Detaylar henüz belli değil. Ancak Radikal yayla yollarının Artvin’deki olası haritasına ulaştı. Haritaya göre, Karadeniz’in en doğusundaki ili olan Artvin’deki Yeşil Yol’un uzunluğu 595 kilometre.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, Yeşil Yol’un kime hizmet edeceğinin belirsiz olduğunu belirtti. Turizmcilerin, ekologların, yerel halkın böyle bir proje istemediklerini, bölgeye ve doğaya zarar vereceğini anlatan Kurdoğlu, projeyi yalnız siyasetçilerin istediğini söyledi.

Kurdoğlu, projenin yol açacağı olumsuz etkileri şöyle sıraladı: “Habitatlarda parçalanma, orman hastalıkları, sucul sistemlerde bozulma, doğallığın ortadan kalkması, görsel kalitenin düşmesi, gel-geç turist doluşması, yasadışı avcılığın artması...” Yol gittiğinde yaylaların şehirleşeceğini belirten Kurdoğlu, şöyle devam etti: “Bu yol, orman, mera, göl, dere ve tepelerden geçecek. Çok iyi bir fiziki planın, gerçekçi ekolojik etki değerlendirme planının ve sosyal etki raporunun hazırlanması gerekiyor.”

Yeni bir imar dalgası mı?
Kurdoğlu yaylaların imara açılmaya çalışıldığını iddia etti:
“Yayla turizmini diğer aylara yayacağız demek hiç gerçekçi değil çünkü yayla turizmi diye bir şey yok. 20 yıldan fazladır tanımı yapılamamış bir turizm kılıfı içinde yayla pazarlaması yapılmaya çalışılıyor. Yayla turizmi diye görülen uygulamaların çoğunluğu milli park ve benzeri korunan alanlar içinde yapılan faaliyetlerdir. Mesele yaylaların imara açılmasıdır. Bir zamanlar 40 milyon hektardan fazla olan meralar 14 milyon hektara düştü. Mera azalması hayvancılığın da azalması, toprak ve su erozyonunun artması anlamına geliyor. Yayla olarak adlandırılan ve aslında bir çoğu ormaniçi yerleşim olan alanlar daha sonra belediyelere bağlanacaktır.”

Yaylalarda piknik tüplü turizmin kime ne faydası var?

Karadeniz’de 20 yılı aşkın süredir doğa turizmi ile uğraşan, bölgenin en eski acentalarından Bukla Turizm’in sahibi Bülent Saraloğlu ise yayla yolu için şunları söyledi:
“Bize kimse bilgi vermediği gibi kimse de danışmıyor. Soruğumuzda ‘Mevcut yollar birbirine bağlanacak’ deniliyor. Yolun detayları hakkında bilgi yok. Bazı yaylalar birkaç kilometre ile birleşebilir ancak gerçekten buna ihtiyaç mı? Kimse bunu tartışmıyor bile. Bu yollar 2 bin - 2 bin 500 irtifadan geçecek. Bazı yerlerde orman seviyesine inilerek orman kesilecek. Milli Parklar Genel Müdürü’ne sorduk. Konuyu bilmediğini söyledi. Geçilmesi zor geçitler var. Nasıl yol geçecek? Her yıl 5-6 metre kar yağıyor. Her yıl kapanan yollar açılacak mı? Yolları açarken çıkarılan hafriyat dağlardan aşağıya mı dökülecek? Benzin istasyonları olacak mı? Çok soru var. Yanıt yok.”

Yapılacak yayla yollarının kendilerine bir faydasının olmayacağını söyleyen Saraloğlu, şöyle devam etti:
“Yaylaların da ranta açılacağı endişesi var. Bazı duyumlara göre maden şirketlerinin işlerini kolaylaştıracak. Yaylaya yollar açılırsa insanlar arabalarına piknik tüplerini koyar, piknik yapar döner. Bunun kime faydası olacak? Dağcıyım diyenler bile dağları çöplüğe çeviriyor. Yaylalarda yaşayan insanlar için bu bir şok. Artık büyük turizm şirketleri yaylalara turizm getiriyor. Araçlardan 45 kişi iniyor, yaylalardaki insanlar kaçıyor. Şive taklitleri, fotoğraf çekmeler, acayip sorular... Kitle turizmi insanları soğuttu. Uzungöl, Ayder’de tamamen kitle turizmine yönelik yatırımlar var. Yatırımlarda yol var gerisi yok. ‘Hele turist gelsin gerisine bakarız’ anlayışı hakim. Farzedin 10 bin araç o yoldan geçti. Kime faydası olacak. Yaylalarda pansiyonlar mı var? Halı tülbent gibi ürünler mi var yerli halk para kazansın?”


  http://www.radikal.com.tr/114773611477364

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğal Kaynakların Yok edilmesi projesi - user391590

  Yeşil yol projesinin ülke yada karadeniz turizmine hiç birfaydası yoktur. Doğayı katletmek için düşünülen bu proje Ordu ilinde çalışmalarına başlanmış. 2000 ile 3000 m rakımda bana asfalt yolun inanınki ir faydası yok. Yazık günah bu doğaya, dağlara, ormanlara. Bu dağları gezmek isteyen bırakın yürüyerek gezsiz.

  KARADENİZ - HARAYDIN

  Karadeniz yeşil ve deniz demektir. Ulaşılamayan yer vatan değildir. Elbette her yere hele cennet köşesi doğu Karedeniz yaylalarına ulaşamamak yüz karasıdır. Ama ulaşım hele deniz ve yeşile ulaşım deniz ve yeşile saygılı olmalıdır. Buna 180 derece zıt olan şey de asfalt yol ulaşımıdır. Tünel, Köprü, deniz yolu, demiryolu ve teleferik yolu kesinlikle karayolundan fazla kullanılmalıdır. Karadeniz otoyolu örneğin bir rezalet projedir, bunun bol tünelli ve köprülü bölünmüş yol olması lazımdı. Turizm Eğitim Üretim arge ve ihracattan sonra adam olmanın temel şartıdır. Ancak Karadeniz arka sıradadır. Turizmde birinci bölge İstanbul ve Akdeniz dir. En kısa yol Konya Karaman hattıdır ve üç şeritli yol yoktur bırakın bölünmüş hele de otobanı, Karadeniz otoban bu hiçbir mantığa sığmaz. Bu daha acil yatırım yerine daha acil olmayana kaynakları israf etmektir ve doğayıo tahriptir. Düşünün Akdeniz'e en kestirme yol Manavgat,Alanya,Anamur üzerinden Konya Karaman hattı üç şeritli bir yolu bile yok. Yayla yolu da bu amaca sönmesin. Tünel, Köprü, deniz yolu, demiryolu ve teleferik yolu kesinlikle karayolundan fazla kullanılmalıdır.

  Açık seçik net - X120

  Hükümetin "yeni bir cazibe merkezi yaratacağız" lafıyla lanse ettiği her proje istisnasız devasa bir imar dalgasını işaret eder, kafaları karıştıracak bir şey yok.

  AKP nin yapacağı - kaşınan adam

  AKP doğa ile barışık olmayam bir zihniyet.Onların ürettiği her projenin asıl amacı rant.Buralara yapılacak yolun birinci önceliği ulaşımı zor olan tabi güzelliklere kolay ulaşımı sağlayarak rantsal bölgeler yaratarak onlar üzerinden işbirliği içinde oldukları müteahhitlere ekmek kapısı açmaktır.Yolların yapıldığı ,inşaat firmalarının girdiği bölgelerde turizim ve bölge halkının gelir seviyesi mutlaka yükselecektir ama bölgenin doğasıda bir daha geri gelmemek üzere tahrip olacaktır.O nedenle bu tür bölgelerin koruma altına alınması o bölge halkının kısa sürede zenginleşmesini sağlamaz belki ancak uzun yıllarca belkide yüz yıllarca turuzimden ekmek yemesini sağlar.Çünkü doğayı gerçekten sevenler ulaşım ne kadar zor olursa olsun yinede o bölgeye gidecektir.