Yeşilay'dan "Efes One Love Festivali"ne iptal girişimi

Yeşilay'dan "Efes One Love Festivali"ne iptal girişimi
Yeşilay'dan "Efes One Love Festivali"ne iptal girişimi
Türkiye Yeşilay Cemiyeti, İstanbul Valiliği'ne başvurarak festivale verilen iznin iptal edilmesini istedi

İSTANBUL - Türkiye Yeşilay Cemiyeti, İstanbul Valiliği'ne başvurarak “Efes One Love Müzik Festivali”ne verilen iznin iptal edilmesini istedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, alkol firmalarının bu tür etkinliklerle gençleri hedef aldığını ve yeni alkol kullanıcıları kazanmayı amaçladıklarını belirtti.

Balcı, kanun gereği alkol firmalarının bu tür etkinliklere sponsor olmalarının yasal olmadığını kaydederek, bundan dolayı verilen iznin iptal edilmesini istediklerini bildirdi.

‘GENÇLERİN MÜZİK DİNLEMESİNE KARŞI DEĞİLİZ’
Gençlerin müzik dinlemesine karşı olmadıklarını, müziğin evrensel dilinin gençler üzerinde çok etkili olduğunu kaydeden Balcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Gençlerin ilgi alanına giren etkinliklerde alkollü içki markalarını çağrıştıracak hiçbir şey bulundurulamaz. Bu festivalin isminin bir alkol markası olması ise bu yasaya kesinlikle aykırıdır. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) bu etkinliklere 24 yaş sınırı getirmiştir. Buna rağmen bu festivallerde yeterli denetim yapılmıyor. Gençlerimizi bu festivallerde biraya alıştırıyorlar. Bu konuda da gereken uyarılarımızı yaptık. Valiliğe dilekçemizi verdik, bundan sonra bu konuda sorumluluk İstanbul Valiliği'nindir.”

Bu arada, Efes Pilsen'in sponsor olduğu Efes One Love Festivali'nin, 14-15 Temmuz tarihlerinde Eyüp'teki Santralistanbul'da yapılması planlanıyor.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/1093766109376614

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eksik - Kara Bayrak

  Bir siz eksiktiniz geldiniz tam oldu!

  ülke gerçekleri - fritz

  alevilik din değil ise yeşilay da kim oluyor söyler misiniz? çok hoş görünmediğini biliyorum ama ülkede olaylar böyle gelişiyor.

  Daha bu birşey değil.. - ErA_Aydın

  Aslında şaşıracak birşey yok. Yasa sımsıkı çıkartılmıştı zaten. Gerekçelerinin hepsi yasanın içinde yer alıyor zaten. Tek mesele, başlangıçta uslu durdukları için kimse durumun vehametini anlamadı. Şimdi, yavaş yavaş yuları çekiyorlar. Bizim gibi eşek millete az bile..

  Yeşilay... - alamut1

  ...bu ülkede alkol sigara gibi alışkanlıkların sağlığa zararı konusunda şimdiye kadar ne yapmış? Kızılay kadar eski bir kurum olmasına rağmen, bu tür ürünlerden kaynaklanan tüketicilerin hangi derdine derman olacak bir girişimde bulunmuş? Yeşilay yukardaki yeşiler gibi Arabistan yeşilini Türkiye'de hakim kılarım derdinde...

  One love - bebebiskuvi

  One love nedir anlamayan adamlardan zaten mantıklı bir fikir beklemek yanlışlık olur.

  neden şimdi? - randomdom

  Efes One Love festivali bu sene 11. kez yapılıyor. Festivale 4 gün kala bu kadar galeyana gelmelerinin sebebi de bazı kişilerin "Eyüp'te bira festivaline hayır" hashtag'i kullanarak Twitter'da yarattığı cahil konuşmala. Eyüp'te denilen festival sadece Eyüp ilçe sınırları içinde diye kutsal alana giriyor sayılmaz.(Radikal gazetesi de Eyüp'te bulunan festival olarak yansıtmasaymış keşke) Bu festivale gelene kadar alkol satan bir çok mekan ve dükkan bulunmakta. Önce festival yasaklanır daha sonra alkol, sigara tüketimi hepten yok olur, bunlar daha başlangıç. Konu hak alma ve özgürlük kısıtlama olunca bahaneler bitmiyor. Efes çekilmesin, One Love aynı yerde yapılsın!

  Yeşil Yeşilay - bulentcenkci

  Siz kimin ne zaman ne içeceğine karışamazsınız,Yeşilay olarak alkol markalarının sponsorluklarına engel olmaya çalışacağınıza sistemle savaşın! 24 yaş altına alkol satışını yasaklayan sistem 18 yaşında silah ruhsatı verebiliyor,silahı alan içkiyi de alır! 18 yaş altında çocuk gelinlere,sosyal güvenlik hakkı olmadan çalıştırılan 18 yaş altı çocuklara yönelik yeşerin,sistemin borazancılığını yapmak için fırsat kolladığınız festival vs gibi etkinliklere engel olmaya değil...