Yeşil'e 'Çakal Carlos' modeli

Yeşil'e 'Çakal Carlos' modeli
Yeşil'e 'Çakal Carlos' modeli
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Korkut Eken’in “Yaşıyor” açıklaması, bir süredir adından söz edilmeyen ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ı yeniden gündeme taşıdı. Faili meçhullerin olduğu 1990’lı yıllarda karanlık olaylarla özdeş hale gelen ‘Yeşil’in yurtdışında olduğu tahmin ediliyor. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, ‘Yeşil’in kurulacak bir ‘özel ekip’le yakalanıp Türkiye ’ye getirilebileceğini söyledi. 

Film gibi iki operasyon

Yeşil’in neredeyse 20 yıldır elini-kolunu sallayarak dolaştığını ve hakkında ciddi bir işlem yapılmadığını hatırlatan Üstün, “Komisyon olarak suç duyurusunda bulunduk, katalizör görevi üstlendik ama bu yeterli değil. Daha ileri aşamalar için başka iradeler gerekli. Bu konuda Meclis, yargı, siyaset kurumu gerekeni yapmalı. Yeşil yakalanıp yargı önüne çıkarılırsa faili meçhullerin ve karanlık bir dönemin aydınlanmasına imkân doğar. Bu gelişme çözüm sürecine de büyük katkı sağlar” dedi.
Üstün de yaşadığına ve yurtdışında olduğuna inandığı ‘Yeşil’in geleneksel yöntemlerle yakalanıp yargı önüne çıkarılamayacağı görüşünde. Bunun için ‘özel ekip’ kurulabileceğini söyleyen Üstün, ilgili kurumların üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydetti. Üstün’ün önerdiği ‘özel ekip’ operasyonu akla iki önemli suçluyu getiriyor. Dünyanın her yanında aranan ‘Çakal Carlos’ 25 yıllık bir kovalamacanın ardından Fransız ve Sudan istihbarat örgütlerinin ortak operasyonuyla yakalanmış ve cezaevine konmuştu.
Alaaddin Çakıcı da 2004 tarihinde izlendiği ‘özel ekip’ tarafından filmleri aratmayan bir operasyonla yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti. Üstün, ‘Yeşil’in nerede olabileceğine ilişkin MİT’in elinde seçenekler olabileceğine’ de işaret etti.


  http://www.radikal.com.tr/115147611514763

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yeşil çok önemlde yeşili kimler yeşil yaptı onlar daha önemli - okkes cavus

  yeşil bir p k k İtirafcısı, bunu alıp faili meçhüller de kullananlar bulunursa. ve yeşili bu güne kadar kimler sakladı kiler ne işler yaptırdı. önce o devlet görevlileri denilen vatan hainleri iyice sorgulanırsa, yeşilde bulunur faili meçhullerde hepsi açığa çıkarılır devlet de asli görevini yapmış ve halkına karşı olan sorumluğunu yerine getirmiş olur ülkemiz rahatlar halkını katledelerde bulunup cezasını çekerler.....

  İÇERDEKİ YEŞİLLER NE OLACAK? - m.rozbilen

  Yeşil kim? Bir kürt. Ne yaptı (işlediği suç ne)? Kürtleri öldürmekle görevlendirildi ve öldürdü.Kim görevlendirdi? Yüce devletimiz.Ne adına ? Kürtlerin hak taleplerini engelleme adına.Peki Korucular kim? Yeşilin değişik bir vesriyonu.İşte yıllardır uygulanagelen kürdü kürde kırdırma politikası aynen böyle işledi.Halen de devam ediyor. Yeşilin peşine düşeceğinize onu yetiştirip bu vatan toprağında oluk oluk kan akıttıranları yakalayıp yargılar ve hak ettikleri cezaya çarparsanız 1000 yeşili yakalamış olursunuz.Yapmacık oyunlarla bari aklımızla alay etmeyin yeter. Hak talep eden mi tehlikeli, haşa kendini tanrı yerine koyup hakkı teslim etmeyen mi?

  - - interstellar5555

  mit yalçın çakırın müthiş yaşlandırma tekniğiyle bulmuş yeşili